Personalo motyvacija ir motyvacinių priemonių taikymas teoriniu aspektu
Ištrauka
Temos aktualumas. Motyvacijos sąvoka, kuri dabar labai paplitusi, atsirado tik apie dvidešimtuosius praeito amžiaus metus. Iki tol buvo kalbama apie motyvus, kurie sukelia tai, kas žmones skatina veikti (Stankevičienė A., Lobanova L., 2006).
Organizacijos darbuotojų motyvavimas remiasi motyvacija – psichologine būsena, kuri lemia įsipareigojimo laipsnį, veikti siekiant tam tikro tikslo. Motyvacijos sąvoką rekomenduojama skirti nuo motyvavimo sąvokos kaip vadybos proceso dalies. Motyvavimu vadinama vadovavimo funkcijos sudėtinė dalis, kuri apima įtakos darymą darbuotojų elgesiui siekiant organizacijos tikslų (Gražulis V., 2005).
Darbuotojų motyvavimas plačiai nagrinėjamas ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse: JAV, Japonijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kt. Daug dėmesio motyvavimui skyrė ir buvusių socialistinių valstybių vadybos specialistai: E. Iljinas, D. Uznadzė, A. Jakovlevas ir kt. Tačiau dažniausiai jie tyrinėjo tik vadovaujančių darbuotojų veiklos motyvus ir motyvavimo metodus, neteikdami konkrečių pasiūlymų darbo motyvavimo reguliavimui (Marcinkevičiūtė L., 2005). Lietuvoje pirmieji šios srities tyrimai buvo pradėti 1927 m. (J. Vabalas-Gudaitis, A. Gučas). Motyvacijos teorijos analizuojamos vadybinėje ir psichologinėje literatūroje. Lietuvoje darbuotojų motyvacijos ypatumus išsamiau nagrinėjo V. Šilingienė ir A. Sakalas (2000), B. Leonienė (2001), L. Bagdonienė (2004), V. Barvydienė, J. Kasiulis (2005), I. D. Šavareikienė (2008), J. Lakis (2008) ir kt.
Tyrimo problema (probleminiai klausimai). Šiuolaikinėje darbo aplinkoje vadovai vis dažniau susiduria su personalo motyvavimo problema. Akivaizdu, kad didelė darbuotojų kaita tiek tiriamoje įmonėje tiek visos Lietuvos mastu, liudija apie nepakankamą darbuotojų motyvavimą ir motyvaciją. Įmonės vadovai, norėdami patobulinanti organizacijos veiklą bei siekti didesnio veiklos efektyvumo tam turi skirti laiko. Jie turėtų išsiaiškinti, kokios yra darbuotojų vertybes, įsitikinimai, tikslai bei kokiomis priemonėmis yra geriausiai motyvuoti darbuotoją. Visa tai išsiaiškinus galima išsaugoti kvalifikuotus darbuotojus, kurie daugiausiai prisideda prie organizacijos veiklos rodiklių gerinimo. Šiuo tyrimu siekiama atsakyti į tokius probleminius klausimus: Kokios yra motyvacijos teorijos? Kokių būna motyvacinių priemonių?
Tyrimo objektas – personalo motyvacija.
Tyrimo tikslas – išanalizuoti motyvacijos teorijas ir motyvavimo priemones teoriniu aspektu
Tyrimo uždaviniai:
- Apibūdinti motyvacijos sampratą.
- Išanalizuoti motyvacijos teorijas.
- Nurodyti darbuotojų motyvavimo veiksnius.
- Pateikti motyvavimo priemonių klasifikaciją.
Tyrimo metodai.
- Mokslinės literatūros analizė.
- Lyginamoji analizė.
Darbo struktūra
Siekiant realizuoti iškeltą tikslą ir uždavinius darbas suskirstytas į du skyrius.
Pirmame skyriuje apibūdinama motyvacijos samprata ir pristatomos motyvacijos teorijos. Antrame skyriuje nagrinėjamos darbo motyvacijos priemonės ir motyvaciniai modeliai bei aptariama kas yra svarbu motyvuojant personalą.
Turinys
- TURINYS
- ĮVADAS4
- 1. PERSONALO MOTYVACIJOS SAMPRATA6
- 1.1. Motyvacijos esmė6
- 1.2. Motyvacijos teorijos7
- 1.2.1. Turinio (poreikių) motyvacijos teorijos8
- 1.2.2. Proceso motyvacijos teorijos12
- 2. DARBO MOTYVACIJOS PRIEMONĖS18
- 2.1. Personalo motyvavimas organizacijose18
- 2.2. Motyvavimo priemonės ir jų įtaka personalo motyvacijai20
- 2.3. Motyvaciniai modeliai24
- IŠVADOS26
- LITERATŪRA27
- PRIEDAI29
Reziumė
- Autorius
- pardavėja
- Tipas
- Kursinis darbas
- Dalykas
- Vadyba
- Kaina
- €8.04
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bir 7, 2016
- Publikuotas
- 2012 m.
- Apimtis
- 30 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų