Proto ir patyrimo santykis pažinime

5 psl. / 1417 žod.

Ištrauka

Pažinimas, kognicija (lot. cognoscere: „pažinti“) – vyksmas, kuriantis mūsų sąmonę. Žmogui, kuris yra neabejingas filosofiniams reiškiniams, kuris domisi ir ieško prigimties, būties aiškinimo teorijų, neretai kyla įvairių klausimų, susijusių su pažinimu: ką galima pažinti? Kokie yra galimi pažinimo šaltiniai? Kokius pažintus dalykus galime laikyti teisingais? Pažinimo klausimai iškilo dar senovės graikams, tačiau išliko plačiai diskutuotini ir mūsų laikais. Pažinimas vaidina labai svarbią rolę kiekvieno žmogaus gyvenime. Galima sakyti, kad pažinimas yra prigimtinė ir neišvengiama žmogaus būties ir dvasinio tobulėjimo sąlyga. Pažinimo procesas vyksta visą gyvenimą, tuo pačiu ugdydamas žmogaus dvasinę sferą ir jį supančią aplinką. Neretai pagrindiniu pažinimą reguliuojančiu faktoriumi yra laikomas protas – visa tai, ką formuoja mokslas, tyrinėjimai, teorijos, taisyklės, mokslo atradimai, žinios. Visgi visos filosofinės kryptys nurodo net tris pagrindinius pažinimo šaltinius: protą, patyrimą ir šaltinį, peržengiantį protinio tyrimo sferą. Šie šaltiniai tarpusavyje yra kur kas daugiau susiję, nei mums atrodo. Proto ir patyrimo santykį pažinime labai išsamiai išdėstė škotų filosofas, istorikas David Hume (liet. Deividas Hjumas) savo filosofinio pobūdžio veikale ,,Žmogaus proto tyrinėjimas‘‘.

Deividas Hjumas buvo bene pirmasis iš naujųjų amžių filosofų, kuris ėmė ginčyti mokslo dėsnių tikrumą, apmąstydamas savo pirmtakų Džono Loko ir Džordžo Berklio pažinimo koncepcijas. Hjumo empirinės idėjos (gr. emperia – patirtis) sudavė skaudų kirtį racionalistiniam pažinimui, kuris rėmėsi loginiais samprotavimais. Šio filosofo žmogiškojo pažinimo analizės išvados padarė didelę reikšmę pažinimo teorijos raidai. Vis dėlto kai kurie filosofo teiginiai tebekelia prieštaringų minčių, svarstymų, klausimų. Keletą tokių atvejų ir ketinu išanalizuoti šiame pranešime.


Turinys

  • Įvadas
  • Atvejų analizė: proto suvokimų skirstymas; kilmės teorija;
  • patyrimo nauda; akivaizdumo, sveiko proto ir stebuklo priešprieša
  • Išvados

Reziumė

Autorius
literatė
Tipas
Rašinys
Dalykas
Filosofija
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Vas 12, 2018
Publikuotas
2014 m.
Apimtis
5 psl.

Susiję darbai

Renesanso filosofija: antropocentrizmo principas

Filosofija Rašinys monikagustas
Renesansas (atgimimas) - XIV a. vid. - XVII a. pirmieji dešimtmečiai Europos kultūros, meno ir visuomeninės minties suklestėjimo laikotarpis, kuriam būdingas atgaivintos antikos...

Kalbos ir rašto santykio problema

Filosofija Referatas 2013 m. linuxas
VDU filosofijos srities magistrantūros studento rašto darbas, nagrinėjantis kalbos ir rašto santykio problemą, remiantis Jacgues Derrida „ Apie gramatologiją"

Tikėjimo ir proto santykis viduramžių filosofijoje

Filosofija Rašinys 2012 m. gintare8
Viduramžiai – ilgiausias kultūrinis laikotarpis Europos istorijoje. Šiame laikotarpyje iš genčių formuojasi tautos, plinta krikščionybė, keičiasi ar prievarta keičiamas pasaulio suvokimas. Europa, pasiimdama...