Platonas - idealios valstybės modelis

7 psl. / 2191 žod.

Ištrauka

Platonas - antikinės Graikijos filosofas, matematikas ir dialogų rašytojas, įkūrėjas Atėnų akademijos. Kaip rašoma internetiniame puslapyje biografas.lt jis gimė 428/427 m. pr. Kr. Atėnuose, (dabartinės Graikijos teritorija) . Tikrasis jo vardas yra Aristoklas , o Platonu buvo pramintas savo gimnastikos trenerio, dėl išskirtinio sudėjimo- plačių pečių. Platonas buvo kilęs iš kilmingos šeimos. Tėvo giminystės ryšiai apima paskutinį Graikijos karalių, o motinos giminystės ryšius galima atsekti iki Solono (638–558 m. pr.Kr.). Nėra tikslios informacijos apie Platono tėvo mirtį, bet manoma, kad jis mirė kai garsiam filosofui buvo devyneri metai. Nuo ankstyvos vaikystės Platonas jau turėjo tikslą savo ateitį sieti su politika, tačiau jo siekti jis pradėjo neiškarto. Visa tai lėmė prasidėję smurtiniai aktai, po oligarchijos nuvertimo. Pasak Sabine ir Thorson vienas iš Platono giminaičių nemažai prisidėjo prie oligarchinio sukilimo, vykusio 404 m.pr.Kr. Atkūrus Atėnų demokratiją, tikėjosi geresnių laikų, tačiau vėliau įsitikino, kad nebuvo jokios vietos vyrų sąžinei Atėnų Politikoje. 399 m. pr.Kr. buvo nuteistas Sokratas mirties bausme, kaltinant jį bedievystę ir jaunimo demoralizavimu. Sokrato mokiniai, tarp jų ir Platonas buvo parengę Sokrato pabėgimo planą, tačiau pats Sokratas to atsisakė. Po mokytojo mirties Platonas paliko Atėnus. Apie 12 m. klajojęs jis grįžo atgal ir savo gimtajame mieste įkūrė filosofinę mokyklą, kuri įėjo į istoriją Akademijos vardu.

Kaip ir daugelis filosofų, Platonas turėjo tam tikrų idealų, kurie padėjo formuoti jo asmenybę, bei filosofinę savimonę. Vienas iš jų buvo Sokratas, iš kurio Platonas perėmė idėją, vėliau dominavusią jo politinėje filosofijoje, kad dorybė yra žinojimas. Šią mintį jis toliau sėkmingai plėtojo savo kūriniuose: „Valstybė“, „Politikas“, „Įstatymai“. Šie veikalai buvo pagrindas ne tik to meto politikams, filosofams bei visuomenei, tačiau Platono samprotavimai išliko aktualūs ir šių laikų kasdienybėjė.

Šiame darbe mūsų siekis yra aptarti kaip Platonas įsivaizdavo idealios valstybės modelį. Kūrinyje „Valstybė“ jis nenurodė aiškaus modelio kokia ji turėtų būti, tačiau išskyrė svarbiausius elementus,bruožus, kurie turėtų apibrėžti tobulą politėją. Todėl mes išskirsime filosofo požiūrį į teisingas ir neteisingas valdymo formas, privatinę nuosavybę. Taip pat kokį valdovą Platonas laikė tinkamu valdyti, kur jis įžvelgė nekompetetingumą ir frakcionizmą. Žinoma, paminėsime kokie turėtų būti valstybės tipai, visuomenė, jos auklėjimas bei kaip Platonas suvokė teisingumą. Įdomu tai, kad jo apmąstymuose vyravo komunizmo teorijos ir įstatymų nebuvimas.


Turinys

  • Turinys
  • ĮVADAS3
  • TEISINGUMO IR NETEISINGUMO SAMPRATA4
  • AUKLĖJIMAS4
  • VALDOVAS TINKAMAS VALDYTI4
  • VALSYBĖS TIPAS, PAGRINDINIAI JOS BRUOŽAI5
  • KLASĖS6
  • DARBO PASIDALIJIMAS6
  • KOMUNIZMAS6
  • ĮSTATYMŲ NEBUVIMAS7
  • IŠVADOS8
  • LITERATŪROS SĄRAŠAS8

Reziumė

Autorius
deimanttee
Tipas
Referatas
Dalykas
Filosofija
Kaina
€2.28
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Gru 10, 2014
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
7 psl.

Susiję darbai

Platonas „Valstybė“

Filosofija Referatas donatak
Filosofijai tenka nemažas vaidmuo žmogaus gyvenime, būtent filosofija eina pareigą, esminiu būdu surištą su aukštesne jo prigimties puse. Nerimstanti žmogaus dvasia, žvelgdama į...

Platono filosofija: grožis ir vertybės

Filosofija Referatas waidulia
Kas mums yra grožis ir vertybės? Į šį kaip ir į visus kitus filosofinius klausimus vienareikšmiško atsakymo turbūt nerastume, nes kiekvienas iš mūsų...