Pagalbos būdai mokiniams turintiems skaitymo sutrikimą
Ištrauka
Problemos aktualumas. Lietuvoje 49,5 % sudaro vaikai, turintys kalbėjimo ir skaitymo sutrikimus, tyrimas buvo atliktas 2013-2014 metais (Lietuvos statistikos departamentas, 2014). Tokiu atvėju galima įžvelgti augančia specialiujų poreikių mokiniu skaičius. Jau 49,5 %, buvo nustatyta 2013-2014metais, išsiaiškinta, kad yra mokinių reikalaujančių atskiros daugiau dėmesio pagalbos. Mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, grupių nustatymo ir jų specialiųjų ugdymosi poreikių skirstymo į lygius tvarkos aprašas (2011 m. liepos 13 d. Nr. V-1265/V-685/A1-317). Šame įsakyme yra aprašytą detali informacija, kuri apibūdina kiekviena sutrikimą, todėl jeigu klasėję atsiranda mokinis ir mokytoja įtaria skiatymo sutrikim. Pedagogai gali pasitikslinti ar tai yra skaitymo sutrikimas, kurio būdų su pedogogo ar kitų specialistų pagalbą negalima išsispresti. Taip mokytoja gali nustatyti kurie yra kriterijai, gali įsivertinti ar kokioje situacijoje yra vaikas. Dauguma mokytoju, negali nuspresti ar tai yra sutrikimas, ar yra šeimos įtaką į kažkokia problemą, mokytojai paprašo psichologų, logopedų pagalbos, norėdami išsiaiškinti ar tikrai yra skaitymo sutrikimas. Skaitymo sutrikimų santykis tarp berniukų ir mergaičių - 4,5:1. Skaitymo sunkumus lemia šio laikmečio ypatumai: tai elektroninės knygos su įgarsinimu, nenoras skaityti, kompiuteriniai žaidimai ir pan. Dažniausiai patys tėvai skundžiasi vaikų neatidumu, aplaidumu, neramumu, hiperaktyvumu, nenoru mokytis, kad vaikas nehumanitaras ir t.t. Kai kuriais atvejais tėvai yra teisūs, bet kartais už to slypi daug sunkesnės problemos: intelektualinės, fiziologinės, psichologinės, neurologinės ir kalbos problemos, o taip pat ir kalbos padargų (lūpų, liežuvio, gomurio) pakitimai, persirgtos mamos ar kudikio, paveldimos ligos, vaiko raidos sutrikimai. Logopedai tokius sunkumus mokantis skaitymo, rašymo ir kalbos vadina disgrapfija ir disleksija. Jie yra tarpusavyje susiję. Skaitymo sutrikimą turi ne tik mokiniai su protine negalia, bet ir vaikai, kurie neturi jokios negalios, bet turėję ar turintys kalbos sutrikimų. Visiškai pašalinti skaitymo sutrikimą yra neimanomą, bet tikrai galima padėti taikant pagalbos metodus ir būdus, daug nulemia mokytojos ir tėvų darbas kartų susitarus. Dauguma tėvų nenoriai sutinka, kad jų vaikas turi skaitymo sutrikimą, kartas kaltindami mokytoja, tėvai žaloja savo vaiko psichinė veiklą, vaikui turi būti nustatyta individuali programa ar palengvinta programa. Vaikas nesupras ir neišmoks jeigu mokysis ir dirbs kaip sveiki mokiniai.
Tyrimo problema. Mokyklą ne pilnai suteikia pagalbos galmybės vaikams turintiems skaitymo sutrikimą. Todel šiame darbe bus analizuojama kokios priklauso pagalbos iš pačios mokyklos ir ar pilnai tą pagalbą mokinys gauna.
Tyrimo objektas.
Klausimas tiriamasis. Kokios priežastys lema nepakankama pagalbos poreiki vaikams turintiems skaitymo sutrikimą?
Tikslas. Mokslinės literatūros analizės pagrindų apibūdinti priežastis nulemiančias pagalbos poreikius vaikams turintiems skaitymo sutrikimą.
Uždaviniai: Remiantis mokslinė literatūra išsiaiškinti kokie poreikiai reikalingi vaikams su skaitymo sutrikimų.
Hipotezė: Tėvų ir mokyklos įstaigos stokos bendradarbiavimas lemia tai, kad nepakankamai suteikiama visapusiška pagalba turintiems skaitymo sutrikimą.
Tyrimo metodai.
Turinys
- ĮVADAS 31.PAGALBA VAIKAMS TURINTIEMS SKAITYMO SUTRIKIMA TEORINIAI ASPEKTAI
- 1 Specifiniai mokymosi sutrikimo sampratos ir klasifikacija
- 2 Specifinio (skaitymo) sutrikimo požymiai, priežastys
- 3 Pagalbos būdai ir metodai padedantys skaitymo sutrikimą turintiems vaikams
- INSTITUCIJOS APIBŪDINIMAS
- Problemos įvardinimas
- Problemos sprendimo būdai
- Literatūra
- Priedai
Literatūros sąrašas
LITERATŪRA
- 1 Lietuvos statistikos departamentas. (2014). Švietimas 2013. Vilnius. Pieiga internete [žiūrėta 2017. 03.20]: http://osp.stat.gov.lt/services-portlet/pub-edition-file?id=3070.
- 2 2011 m. liepos 13 d. Nr. V-1265/V-685/A1-317 Įsakymas. Dėl mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, grupių nustatymo ir jų specialiųjų ugdymosi poreikių skirstymo į lygius tvarkos 44aprašo patvirtinimą. Preiga intenetę [žiūrėta 2017.03.20]: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.37B80BC37360/xafYRyMAQW.
- 3 Kemp, G. Smith, M., Segal J. 2016. Learning Disabilities and Disorders. Types of Learning Disorders and Their Signs. Prieiga per internetą: <https://www.helpguide.org/articles/learning-disabilities/learning-disabilities-and-disorders.htm. Preiga intenetę [žiūrėta 2017-03-20].
- 4 Žiugždienė, J. R. Barkauskienė: „Su disleksija galima susidraugauti – svarbu laiku pastebėti“. Paskelbta 2015-09-16. Prieiga per internetą: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2015-09-15-r-barkauskiene-su-disleksija-galima-susidraugauti-svarbu-laiku-suteikti-pagalba/135092. [žiūrėta 2017-03-29].
Reziumė
- Autorius
- rasa13
- Tipas
- Referatas
- Dalykas
- Pedagogika
- Kaina
- €2.54
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bir 13, 2023
- Publikuotas
- 2018 m.
- Apimtis
- 15 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų