Stresas ir psichikos sutrikimai
Ištrauka
Richard Lazarus (1985) apibūdina stresą kaip subjektyviai žmogaus suvokiamą neatitikimą tarp aplinkos reikalavimų ir žmogaus galimybių atitikti tiems reikalavimams. Galima išskirti tris pagrindinius streso kompomentus:
· Išorinį streso komponentą sudaro potencialiai grėsmingi įvykiai aplinkoje. Tokiais įvykiais gali būti įvairūs fizinės ir socialinės aplikos pokyčiai (pvz. stichinės nelaimės, draugų praradimas ir pan.), įvairios pastovios gyvenimui nepalankios sąlygos (pvz skurdas), nemalonūs situaciniai išgyvenimai (pvz susiriejimas su draugais) ir t.t.
· Vidinį streso komponentą sudaro fiziologinės organizmo reakcijos į aplinkos stresorius (stresą sukeliančius įvykius). Čia pagrinde reaguoja simpatinė nervų sistema.
· Sąveika tarp išorinio ir vidinio streso komponento sudaro trečiąjį komponentą. Išorinis ir vidinis komponentas sąveikauja per mąstymą. Fiziologinė reakcija kyla mums interpretuojant išorinius įvykius kaip stresinius. Iš kitos pusės, fiziologinė organizmo reakcija pasiūlo ją sukėlusių įvykių interpretaciją.
Išorinis streso komponentas: stresiniai įvykiai
· Asmeniniai stresoriai -- konfliktas tarp kelių žmogaus atliekamų rolių (“kaip suderinti darbą ir šeimą?”) ar siekimų (“noriu dominuoti, bet taip pat noriu būti visų mėgstama”)
· Socialiniai/šeimos stresoriai – gali būti pastovūs rūpestėliai (pvz pastovios rietenos su tėvais), rolių pokyčiai (vedybos, skyrybos, motinystė/tėvystė, ir t.t.), nenumatyti įvykiai (pvz artimųjų ligos, mirtys)
· Darbo stresoriai – pradėjimas dirbti, darbo laiko, pobūdžio ar atsakomybės pokyčiai, piniginių įplaukų pokyčiai, perkrovimas, nuobodulys, baimė prarasti darbą, darbo praradimas ir pan.
· Aplinkos stresoriai – kraštutinumai įvairiose aplinkos salygose – žmonių tankumas, temperatūra, triukšmas, apšvietimas ir kt.
Pagal trukmę stresorius galima skirti į staigius (trumpai trunkantys, nuo poros sekundžių iki poros dienų, pvz nenumatytai iškilęs pavojus), chroniškus (ilgai trunkantys, nuo kelių savaičių iki kelių metų pvz. darbas naktinėje pamainoje, gyvenimas pavojingame rajone) ir kintamus (kai stresoriaus veikimo laikotarpius keičia streso nebuvimo laikotarpiai pvz. egzaminai). Chroniški stresoriai labiausiai linkę mus varyti į ligas. Kintami stresoriai, jei į juos žiūrime kaip į iššūkį ir galimybę, gali padėti žmogui “užsigrūdinti” ir tapti mažiau pažeidžiamu stresui.
Reziumė
- Autorius
- ganesas
- Tipas
- Referatas
- Dalykas
- Psichologija
- Kaina
- €2.41
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Gru 16, 2014
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 10 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų