Ką gali juokas? (Balys Sruoga, Jurgis Savickis, Antanas Škėma)

2 psl. / 759 žod.

Ištrauka

Juokas dažnai įvardijamas kaip ilgo gyvenimo garantas. Juk tai jis praskraidina nuotaiką, leidžia į gyvenimą pažvelgti lengvabūdišku žvilgsniu, atitolti nuo problemų, kurios vargina ir atima jėgas. Vis dėlto vieni pasakytų, kad juokiasi tik tie, kuriems stinga rimtumo, kurie nesupranta pasaulį varginančių negandų masto ir svarbos. Tačiau vargu ar jie įžvelgia tikrąją juoko, pasireiškiančio įvairiomis formomis, galią: tai savotiškas ginklas, leidžiantis nepalūžti mirties akivaizdoje, iš tolo kritiškai pažvelgti į žmogaus prigimtį bei neprarasti vertybių svetimame pasaulyje.

Pirmiausia, ironiškas požiūris į dehumanizuojančius, mirtį sukeliančius reiškinius suteikia individui galimybę išlikti savimi, išlikti žmogumi. Mirtis – vienas labiausiai gąsdinančių dalykų, su kuriuo susidūrus sukausto begalinė baimė, kuri gali pastūmėti mus padaryti viską, kad išgyventume, o į tai įeina net virtimas gyvuliu ir kitų gyvybės negerbimas. Būtent juokas atitolina žmogų nuo žiaurumo, nes į įvykius jis ima žvelgti iš tam tikros distancijos, su užslėptu pasipiktinimu, kuris ir sulaiko nuo sužvėrėjimo. Analogišką situaciją vaizduoja XXa. pirmosios pusėslietuvių rašytojas Balys Sruoga memuariniame romane „Dievų miškas“. Šiame kūrinyje sudėti paties autoriaus išgyvenimai vokiečių koncentracijos stovykloje Antrojo pasaulinio karo metu. Romano pasakotojas ir kartu pagrindinis veikėjas, profesorius, detaliai nusako Štuthofo lagerio gyvenimą, būtį.


Reziumė

Autorius
vanesa_
Tipas
Rašinys
Dalykas
Literatūra
Kaina
€1.89
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Lap 17, 2019
Publikuotas
2017 m.
Apimtis
2 psl.

Susiję darbai

Jurgio Savickio novelės „Koketė“ Interpretacija

Literatūra Rašinys silvija_mat
Jurgis Savickis – modernistinės krypties rašytojas. 1910m. Parašė savo pirmąjį kūrinį – „Dienos kančios“. J.Savickis laikomas Vakarų Europos intelektualinės tradicijos atstovu bei priskiriamas...