Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais?
3 psl. / 826 žod.
Ištrauka
Šiomis dienomis, kai vis daugiau laiko praleidžiame žiūrėdami televizorių arba naršydami internete, tautinis ir kultūrinis mūsų valstybės palikimas, kaip vertybė, dažnai yra pamirštamas. Taigi, mes vis rečiau imame domėtis tuo, kas turėtų būti naudinga jaunajai kartai kaip dvasinio tobulėjimo ir vertybių ugdymas. Mano nuomone, Lietuvos istorija ir senoji lietuvių literatūra - tai pradžia, nuo kurios turėtų pradėti kiekviena jauna asmenybė, nes būtent tokioje literatūroje ryškėjanti laisvės samprata yra aktuali ir šiais laikais. Tad norėčiau pristatyti keletą kūrinių, kurie skatina mus įvertinti laisvę ne tik individualiam žmogui, bet ir savo tautai.
Turinys
- Planas
- 1. Senąja lietuvių literatūra turėtų domėtis kiekviena jauna asmenybė, nes būtent tokioje literatūroje ryškėjanti laisvės samprata yra aktuali ir šiais laikais.
- 2. 1. Žymiausias Daukšos darbas "Postilė" - vienas svarbiausių senosios lietuvių raštijos paminklų, kuriame tautos laisvės samprata ryškėja per gimtosios kalbos tema.
- a) ,,Prakalboje į malonųjį Skaitytoją” Daukša išryškėjo kaip vienas žymiausių Lietuvos patriotų, gynė pilietines ir kultūrines gimtosios lietuvių kalbos teises.
- b)Prakalboje išreikšta gili tautos vieningumo ir laisvės samprata, pagal kurią tautos esmę sudaro teritorijos, papročių ir, svarbiausia, kalbos bendrumas.
- c)Laisvės tautai samprata yra labai svarbi ne tik praeityje, bet ir dabartyje, kadangi, kai mūsų šalis susiduria su sunkumais, šiandien ne kiekvienas jos tautietis gali pasigirti patriotiškumu.
- 1. Jonas Radvanas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso poetas, parašė herojinį lotynišką epą ”Radviliada”, kuriame požiūris į laisvę yra aktualus ir šiandien.
- a) Laimėtas karas kūrinyje reiškė laisvę kareiviams ir tautai, o pralaimėtas - laisvės praradimą.
- b) Tokia laisvės samprata yra svarbi ir šiais laikais, nes reikėtų atsiminti, jog jei tenka kariauti, reikia išlikti drąsiems ir kovoti už savo laisvę, kaip kariavo Radvila Rudasis Jono Radvano epe ”Radviliada”.
- 2. Kristijonas Donelaitis taip pat yra vienas iš rašytojų, kalbėjusių apie laisvę.
- a) “Metai” - tai lašas gyvybės merdinčiai lietuvių kalbai, kuria šiandien kalbame ir galime didžiuotis, tad ši poema pažadino vos gyvą lietuvių tautinę savimonę, pareigą, išdidumą, ryžtą kovoti už tautos laisvę.
- b) Visi poemoje ”Metai” esantys būrai skirtingi, tačiau juos visus vienodai sieja laisvės troškimo ryšys, nepriklausoma tautinė savimonė.
- c) Donelaitis poemoje išreiškia neigiamą požiūrį į feodalinę santvarka ir pasisako už kiekvieno žmogaus teisę į laisvę, požiūrį, kad kiekvienas žmogus yra savo likimo kalvis ir atsako už save.
- 3. Senieji kūriniai, kuriose plėtojamos laisvės temos, visada bus labai naudingi kiekvienam žmogui, nes laisvė - tai vertybė, kuri reikalinga kiekvienam iš mūsų, ir nesvarbu, ar tai būtų asmenybės ar tautos laisvė.
Reziumė
- Autorius
- spanguoliux
- Tipas
- Rašinys
- Dalykas
- Literatūra
- Kaina
- €1.89
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lap 18, 2016
- Publikuotas
- 2016 m.
- Apimtis
- 3 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų
Susiję darbai
Kaip ir kodėl šiandienos literatūroje ir kultūroje gaivinamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimas? Savo įžvalgas argumentuokite pavyzdžiais.
Literatūra
Rašinys
ganesas
Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais? Savo požiūrį pagrįskite pavyzdžiais
Literatūra
Rašinys
gretukiss
Esama daug dramaturgijos tekstų, kurių herojais pasirinktos istorinės asmenybės. Remdamiesi lietuvių literatūros pavyzdžiais, aptarkite, koks meninės išmonės ir istorinių faktų santykis tokiuose dramos kūriniuose. Kodėl, jūsų nuomone, rašytojai pasirinko šias asmenybes savo kūrinių herojais?
Literatūra
Rašinys
2015 m.
laukineorchideja
Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais? Savo požiūrį pagrįskite pavyzdžiais
Literatūra
Rašinys
2014 m.
escada123
„Aušros“ laikas ir reikšmė lietuvių kultūroje: idėjos, autoriai, tekstai; įvairiakalbė aušrininkų kūryba; literatūrinės polemikos (J. Mačys ir J. Zauerveinas)
Literatūra
Konspektas
2016 m.
mokslincius2
Ar stipri asmenybė gali būti vadinama tautos laisvės viltimi? Savo požiūrį argumentuokite lietuvių literatūros pavyzdžiais
Literatūra
Rašinys
medikas
Laisvo žmogaus samprata lietuvių literatūroje
Literatūra
Rašinys
2020 m.
poete03