Naujažodžiai – dažnai nesantaikos akmenys: kalbininkai siūlo žodį, visuomenė piktinasi (kalbininkė J. Zabarskaitė). Pateikite tokių nesantaikos pavyzdžių. Kuo ir kodėl jie neįtiko visuomenei? Savo požiūrį pagrįskite pavyzdžiais.
Ištrauka
Šiandieniniame pasaulyje gyvenimas vystosi ir progresuoja vis didesniais žingsniais. Keičiasi ne tik kasdienės rutinos tempas, bet ir įvairių technologijų, bei reiškinių atsiradimas ir kūrimas. Toks spartus pasaulio vystimasis reikalauja ir kalbos, kuria pavadiname naujus kūrinius, prisitaikymo. Būtent dėl to tiek žmonės, tiek kalbininkai kuria ir vartoja įvairius naujadarus. Tačiau žmonių nuomone ne visuomet sutampa su kalbininku ir kartais tai įsivysto net į nesantaiką. Žmonės dažnai linkę vartoti jiems jau įprastu tapusį žodį, kai tuo tarpu kalbininkai nori jį pakeistu su lietuviška versija. Toks dažnas nuomonių nesutapimas sukelia įtampą tarp kalbininkų ir visuomenės, kurie retai kada prieina kompromisą. Savo kalboje panagrinėsiu šių nesutarimų priežastis, bei pateiksiu keletą jų pavyzdžių.
Turinys
- Tezė: Žmonės dažnai linkę vartoti jiems jau įprastu tapusį žodį, kai tuo tarpu kalbininkai nori jį pakeistu su lietuviška versija.
- I. Visų pirma, kas tie naujažodžiai ir kokia jų kilmė bei reikšmė? Kaip jau minėjau, nuolat progresuojantis pasaulis, reikalauja progresuojančios kalbos.
- II. Prieš keletą metų gatvės meną, kai kurių vadinamą vandalizmu, kalbininkai sugalvojo pavadinti „grafitu“.
- III. Labai svarbu nenusigręžti nuo kalbos racionalumo ir nebijoti priimti jau esamų darinių. (technologinės kompiuterių sąvokos)
- Apibendrinimas: Pasaulis nuolat vystosi ir tobulėja, tad jį vytis turi ir kalba.
Reziumė
- Autorius
- jeiizy
- Tipas
- Rašinys
- Dalykas
- Literatūra
- Kaina
- €1.89
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lap 1, 2015
- Publikuotas
- 2014 m.
- Apimtis
- 4 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų