Nervinis organizmo valdymas

13 psl. / 2818 žod.

Ištrauka

Ląstelių dirglumas – tai jų gebėjimas elektriniu impulsu reaguoti į mechaninius, cheminius ir elektrinius dirgiklius. Dirginimui pasiekus tam tikrą ribą, vadinamą slenkstiniu dydžiu, ląstelės plazminės membranos elektrinis potencialas staiga pasikeičia ir atsiranda impulsas. Jis sklinda plazmine membrana. Taip nervinių ląstelių viduje ir aplink jas susidaro kintantys bioelektriniai potencialai.



Nervinio impulso sklidimas


1. Sklisdami aksono šakomis nervinis impulsas pasiekia sustorėjusią dalį – svogūnėlį – ir priverčia atsiverti presinapsinėje membranoje esančius kalcio kanalus. Ji tampa pralaidi kalcio jonams Ca2+.


2. Patekę į aksono svogūnėlį, kalcio jonai paveikia aktino flamentus (citoskeleto baltymus) ir sinapsinės pūslelės su mediatoriais pradeda judėti presinapsinės membranos link.


3. Pūslelei susijungus su šia membrana mediatorius egzocituojamas į sinapsinį plyšį.


4. Mediatorius difunduoja pro sinapsinį plyšį ir prisijungia prie postsinapsinėje membranoje esančių receptorių. Šių baltyminių receptorių forma atitinka mediatoriaus formą.


5. Mediatoriui prisijungus prie receptorių, postsinapsinėje membranoje atsidaro natrio kanalai ir natrio jonai plūsta į kitos ląstelės vidų – membrana depoliarizuojasi ir taip sukeliamas veikimo potencialas. Taip mediatorių veikimo dėka nervinis signalas posinapsinėje membranoje yra sukuriamas iš naujo.


6. Mediatorius prie receptorių prisijungia labai trumpam. Jeigu tai truktų ilgiau, natrio kanalai liktų atidaryti, o veikimo potencialas būtų sukeliamas nuolat. Kad taip neatsitiktų, sinapsiniame plyšyje esantys fermentai suskaido mediatorių.



Narkotinių medžiagų poveikis nervinį signalą perduodant sinapsėmis


Nervų sistemą veikiančios cheminės medžiagos pagal savo poveikį skirstomos į stimuliuojamąsias ir slopinamąsias. Stimuliuojamosios nervinio impulso perdavimą stiprina, o slopinamosios – slopina.


Stimuliuojamosios cheminės medžiagos (kokainas, heroinas, amfetaminai) neleidžia neuromediatoriams pasišalinti iš sinapsinio plyšio, todėl čia jo padaugėja. Toks antplūdis stiprina malonumo pojūtį, suteikdamas apsvaigimą. Į smegenis patekę narkotikai veikia neuromediatorius, sutrikdo natūralią jų sintezę. Šie ilgalaikiai pokyčiai galvos smegenyse ir sudaro priklausomybės esmę.


Reziumė

Autorius
andromedameia
Tipas
Konspektas
Dalykas
Biologija
Kaina
€1.67
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Lie 3, 2023
Publikuotas
2022 m.
Apimtis
13 psl.

Susiję darbai

Organizmų konspektas

Biologija Konspektas viktorijag
Pirmuonys(vienaląsčiai) Fotosintetina(žalioji euglena), minta heterotrofiškai-ryja maistą(ameba), parazituoja(dezinterinė ameba). Maistas virškinamas virškinamosiose vakuolėse Kvėpuoja pro plazminę membraną difuzijos būdu Kai kurie perduoda dirginimus Vandens...

Rūkymo žala žmogaus organizmui

Biologija Prezentacija 2013 m. erikusana
2013ųjų metų prezentacija biologijos pamokai apie rūkymo žąlą žmogaus oraginzmui. Darbas buvo įvertintas 10.

Organizmų įvairovės išsaugojimo svarba

Biologija Referatas 2019 m. perfecta91
Visoms rūšims, tiek egzistuojančioms, tiek išnykusioms, bendra tai, kad visi jų organizmai yra priklausomi ne tik nuo gyvosios gamtos sąlygų, bet ir susaistyti...

Periferinė nervų sistema

Biologija Konspektas 2020 m. UgneLi
Detalus, universitetinio lygio konspektas periferinės nervų sistemos tema. Tiks puikiai pasiruošti fiziologijos koliokviumams ar egzaminui.