Lietuvos vardo kilmė

9 psl. / 2146 žod.

Ištrauka

Pagrindinis darbo objektas yra Lietuvos vardo kilmė. Šiame darbe aptarsime keletą kilmės teorijų, kuriose aprašytas Lietuvos vardo atsiradimas. Paminėsime tokias teorijas: iš Neries intako Lietauka pavadinimo; iš dabartinio upelio Latava pavadinimo; Lietuvos vardas kilo iš lietuvių kilmės sietinos su romėnais; keltiško žodžio Litavia; lietuviško žodžio lietus; žodžio lieta, senovėje reiškusio kariuomenę, valdžią; leičiai – arklių prižiūrėtojai.
Darbo tikslas – patvirtinti arba paneigti Lietuvos vardo kilmės teoriją, kad jis kilo nuo upelio pavadinimo.

Istoriniuose šaltiniuose ir kalbotyros tradicijoje vartojami trys Lietuvos vardo variantai: su šaknimi lit- (slavų tradicija), su šaknimi leit- (latvių tradicija) ir su šaknimi liet- (lietuvių tradicija).
Lietuvos (Lituae – slaviška forma) vardas pirmą kartą paminėtas Kvedlinburgo analų 1009 m. kovo 9 d. įraše apie šv. Brunono žūtį. Tai, kad Lietuvos vardas į šaltinius pateko tarpininkaujant slavams, greičiausiai lenkams, nulėmė ir tą formą, kuria jis buvo užrašytas – Lituae. Lenkai ir daugelis kitų slavų iki šiol vadina Lietuvą (Litwa, Litva, o vokiečiai - Litawska). Slavams Lietuva, matyt, buvo žinoma seniai. Jos vardą jie paėmė tiesiogiai iš pačių lietuvių, plg. sen. rus. Литъва = Lietuva.
Seniausias žinomas slavų šaltinis, kuriame paminėtas lietuvių vardas – XI a. Rusios metraščiai. Pirmasis minimas įvykis – 1040 m. kunigaikščio Jaroslavo žygis į Lietuvą. Metraščiuose nurodomos dvi kunigaikščio Jaroslavo žygio datos: 1040 ir 1044 metai. Kol kas mokslininkai tebesiaiškina, ar čia kalbama apie vieną ir tą patį žygį, ar būta dviejų žygių.
Nuo XII a. pabaigos lietuvių ir Lietuvos vardas minimas Rusios, lenkų, vokiečių metraščiuose ir kituose dokumentuose. Ankstyvuosiuose vokiečių šaltiniuose lietuvis vadinamas žodžiu Lettow(er). Lotynų kalba rašytuose ankstyviausiuose tekstuose lietuviai vadinami Lethovino (su slavų priesaga –ini), Lethines (su lotynų priesaga –ones).


Reziumė

Autorius
rytuvejai
Tipas
Referatas
Dalykas
Literatūra
Kaina
€2.28
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Bal 23, 2013
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
9 psl.

Susiję darbai

Slapyvardis - tarsi šriftas ar ženklas, atskleidžiantis kiekvieno autoriaus skirtingus pasirinkimo motyvus ir priežastis‘‘ – teigia žurnalistė Genovaitė Burneikienė. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, aptarkite Lietuvos rašytojų ir (ar) kitų kultūros veikėjo slapyvardžių kilmę ir jų pasirinkimo motyvus.

Literatūra Rašinys 2015 m. gabijacia
Slapyvardis – tai vietoje tikrojo vardo vartojamas sugalvotas asmenvardis. Neretai vienas asmuo naudoja kelis skirtingus slapyvardžius. Jį gali sugalvoti pats asmuo arba draugai,...

„Slapyvardis – tarsi šifras ar ženklas, atskleidžiantis kiekvieno autoriaus skirtingus pasirinkimo motyvus ir priežastis“,– teigia žurnalistė Genovaitė Burneikienė. Remdamiesi konkrečiais pavyzdžiais, aptarkite Lietuvos rašytojų ir (ar) kitų kultūros veikėjų slapyvardžių kilmę ir jų pasirinkimo motyvus.

Literatūra Rašinys lee123
Lietuviškas terminas „slapyvardis“ yra suprantamas kaip netikras, slaptas ar išgalvotas asmens vardas. Paplitęs bei dažnai vartojamas yra jo tarptautinis sinonimas – „pseudonimas“, turintis...

Senųjų lietuviškų vardų kilmė

Literatūra Rašinys 2017 m. monii
10 klasės lietuvių kalbos kalbėjimas apie senųjų lietuviškų vardų kilmę. Įdomus, gana paprastas įsiminti ir sulaukęs geriausių balų darbas. :)