Nepasitikėjimo teismais dorovinės ir teisinės priežastys
Ištrauka
Vienas iš svarbiausių pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės pagrindų yra žmogaus teisių apsauga, kuria rūpintis privalo visos valdžios šakos. Visgi, didžiausia atsakomybė ir vaidmuo įgyvendinant ir apsaugant žmogaus teises, atitenka teisminei valdžiai, kuri gina žmogaus teises ir teisėtus interesus tiek nuo privačių asmenų, tiek nuo pačios valstybės neteisėtų veiksmų. Dėl šios priežasties, teismai ir teisėjai atlieka visuomenėje labai svarbią funkciją, o teismas gali būti apibudintas kaip institucija, kuriai pavedama spręsti ginčą (teisinį), vykdyti teisingumą.
Pripažįstant teisminės valdžios svarbą, Lietuvos teismų sistema, jos efektyvumas ir joje kylančios problemos jau ne pirmus metus yra daugelio tyrimų objektas. Deja, šiandieną visuomenė vis dar išreiškia stipriai negatyvų požiūrį ir nuomonę apie teisėsaugos institucijas; įvairiuose sociologiniuose tyrimuose teismai užima aukščiausias pozicijas tarp institucijų, kuriomis piliečiai pasitiki mažiausiai. Tokia situacija byloja apie tai, kad piliečiai apskritai nepasitiki valstybe. Todėl labai svarbu imtis tinkamų ir efektyvių priemonių nepasitikėjimo teismais problemai spręsti. Be abejo tam, kad parinkti tinkamas priemones, pirmiausia būtina suprasti nepasitikėjimo teismais šaltinį, t.y. pagrindines dorovines ir teisines nepasitikėjimo teismine valdžia priežastis.
Darbo tikslas – aprašyti nepasitikėjimo teismais dorovines ir teisines priežastis.
Darbo uždaviniai:
1. Trumpai aprašyti Lietuvos Respublikos teismų sistemą.
2. Apibūdinti teismų ir teisėjų socialinę paskirtį ir funkcijas.
3. Išnagrinėti pasitikėjimo teismais dorovinius ir teisinius pagrindus.
4. Apibūdinti teisingumo vykdymo problemas remiantis nepasitikėjimo teismais tendencijomis bei pagrindinėmis nepasitikėjimo dorovinėmis ir teisinėmis priežastimis.
Darbo objektas – nepasitikėjimo teismais dorovinės ir teisinės priežastys.
Darbui parengti panaudoti lietuvių autorių (G. Valickas, V. Justickis, G. Sarafinas, A. Kargaudienė ir kt.) darbai, aprašantys esamą Lietuvos teismų sistemą, nagrinėjantys pagrindines šios sistemos spragas ir tobulinimo būtinumą; taip pat įvairių tyrimų medžiaga, atspindinti pasitikėjimo teismais Lietuvoje tendencijas ir interneto šaltiniai, pateikiantys teisinę medžiagą apie teismų ir teisėjų veiklą, pagrindines teisėsaugos problemas.
Turinys
- Įvadas2
- 1. Lietuvos Respublikos teismų sistema3
- 2. Teisėjų ir teismų socialinė paskirtis ir funkcijos5
- 3. Pasitikėjimo teismais doroviniai ir teisiniai pagrindai6
- 4. Teisingumo vykdymo Lietuvoje problemos9
- 4.1 Nepasitikėjimo teismais tendencijos9
- 4.2. Nepasitikėjimo teismais priežastys10
- Išvados15
- Literatūra16
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bal 19, 2013
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 18 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų