Nykstančių ežerų valymo inžineriniai sprendimai
Ištrauka
Visais mūsų valstybės raidos etapais buvo stengiamasi išsaugoti unikalų kraštovaizdį, upes, upelius, ežerus, kalvas ir miškus. Tai buvo nuolatinė kova su besaike miestų, gyvenviečių industrializacija, chemizacija, melioracija. Ta kova ne visada buvo sėkminga, ypač tai buvo matoma žvelgiant į sudarkytus upių slėnius, ištiesintas, užžėlusias ir uždumblėjusias vagas, šiukšlių krūvas prie miestų, miestelių, gyvenviečių. Atgavus nepriklausomybę, didžiausias dėmesys buvo skirtas vandenų, oro, žemės apsaugai, o didžiausia dalis investicijų – miestų aplinkos oro kokybei gerinti, vandenų apsaugai, atliekoms tvarkyti, transporto ir energetikos sistemoms modernizuoti. Dėl didelių eksploatacinių išlaidų ir pasikeitus ekonominei sanklodai Lietuvoje, daugelį aplinkos inžinerinių sistemų reikia modernizuoti pagal griežtesnius aplinkosaugos reikalavimus.
Ežeras – tai gana didelis, natūralus vandens plotas sausumos paviršiaus įdubime, neturintis ryšio su pasaulio vandenynu. Ežerai pasižymi lėta vandens apytaka – tuo skirdamiesi nuo upių. Ežerai užima apie 278 000 km2 (1,8 %) mūsų planetos sausumos paviršiaus, bet yra jame labai netolygiai pasiskirstę. Kone dviejuose tūkstančiuose didžiausių mūsų planetos ežerų telkiasi 95% viso ežerų vandens. Didžiausiu pasaulio ežeru laikoma Kaspijos jūra, kurios plotas siekia 371 000 km2 . Giliausias planetos ežeras – Baikalas, kurio maksimalus gylis 1637 m.
Ežerai – vienas esminių kraštovaizdžio elementų, formuojančių jo estetinę, rekreacinę, kultūrinę, ūkinę, gamtosauginę ir komercinę/ekonominę vertę.
Ežerai yra neilgaamžiai gamtos kūriniai. Jie atsiranda, gyvena jaunystės ir brandos etapus, paskui sensta ir išnyksta. Bet šie ežerų gyvavimo amžiaus tarpsniai trunka nevienodai. Vienų ežerų amžius - vos vienas kitas šimtmetis, o kiti gyvuoja šimtus tūkstančių metų. Greičiausiai išnyksta negilūs ežerai, į kuriuos įteka upės, velkančios daug nešmenų. Upės ugdo deltas, kurios ilgainiui pripildo visą ežero duburį. Ilgiau gyvuoja mažo pratakumo arba visai aklini ežerai. Jų jaunystei, brandai ir senatvei būdingi saviti procesaiKai kurie pelkėmis palengva virstančių ežerų yra natūraliai „pasenę“, todėl vertingi gamtiniu požiūriu ir saugotini kaip natūralios ežeros ekosistemos pavyzdžiai.
Darbo ojektas: nykstantys ežerai;
Darbo tikslas: apžvelgti veiksnius lemiančius ežerų nykimą bei priemones naudojamas šio proceso prevencijai;
Uždavinai:
- Aprašyti ežerų būklę Lietuvoje;
- Apžvelgti didžiausių pasaulio ežerų nykimo priežastis;
- Išanalizuoti naudojamus ežerų valymo būdus;
- Pateikti taikomus teisės aktus bei įvardyti ekomonę naudą.
Turinys
- Įvadas3
- Ežerų būklė Lietuvoje4
- Nykstantys pasaulio ežerai5
- Dumblėjančių ežerų problemų sprendimo būdai6
- Kuo naudingas dumblo išsiurbimas?7
- Neigiami aspektai8
- Prevencinės priemonės dumblo siurbimui8
- Vandens apsauga ir valdymas (BVPD)8
- Socialiniai – ekonominiai aspektai9
- Vandens apsaugą reglamentuojantys teisės aktai10
- Išvados12
- Literatūra14
Reziumė
- Autorius
- valgri
- Tipas
- Referatas
- Dalykas
- Inžinerija
- Kaina
- €2.54
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Rgs 19, 2016
- Publikuotas
- 2016 m.
- Apimtis
- 14 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų