Motyvacijos teorijos ir jų ypatumai
Ištrauka
Visos žmogaus veiklos sferos yra įtakojamos motyvacijos. Joks darbas ar veiksmas nebus atliktas kokybiškai, jei jį atliekantis žmogus bus nesumotyvuotas arba nepakankamai sumotyvuotas jį atlikti.
Temos pasirinkimo motyvai. Motyvacija – vienas iš svarbiausių veiksnių, organizuojant tiek savo tiek aplinkinių darbą, darbo pasidalijimą. Motyvacijos terminas buvo pradėtas naudoti ekonomikos srityje kalbant apie ekonomikos veikėjų (ypač vartotojų) elgesio motyvus. Kadangi studijuoju ekonomikos inžineriją, šios temos pažinimas padės ne tik mano veikloje, bet ir suvokiant ekonominius dėsnius.
Temos aktualumas. Šiuo metu motyvacijos teorijos daugiausia nagrinėjamos darbo santykių kontekste, kadangi ši sfera yra ypač aktuali tiek darbdaviams, siekiantiems pakelti darbo našumą, kokybę, darbuotojų lojalumą, tiek patiems darbuotojams siekiant pagerinti darbo sąlygas, išsikovoti didesnius atlyginimus. Ši tema yra ypač aktuali šiomis dienomis, nes su valdymo bei darbuotojų motyvavimo problemomis susiduria daugelis naujų didelių kompanijų ir mažesnių įstaigų. Be to, kaip jau minėjau, nagrinėjant ekonominius dėsnius taip pat reikia išmanyti ekonomikos veikėjų elgesio motyvus.
Temos išnagrinėjimo lygis teoriniu ir praktiniu požiūriu. Iki šiol nėra vienos universalios motyvacijos teorijos, todėl reikia nagrinėti skirtingas teorijas. Motyvavimo problemą nagrinėjo tokie vadybos teoretikai kaip A. Maslow, F. Herzberg, D. McClelland ir kt.
Plačiausiai aprašytos teisingumo, lūkesčių bei poreikių teorijos, kurios dar turi po kelis modelius, papildančius teorijų pradininkų teiginius. Šios teorijos yra plačiausiai išplėtotos, turi daug pasekėjų.
Darbo tikslas yra išnagrinėti ir aprašyti pagrindines motyvacijos teorijas, jų ypatumus. Įžvelgti ryšį bei skirtumus tarp jų.
Darbo objektas – poreikių bei proceso motyvacijų teorijos, ankstyvosios teorijos (teorija X ir Y), pastiprinimo bei tikslų nustatymo teorijos. Taip pat pagrindinės sąvokos: motyvacija, motyvavimas, motyvas.
Siekiant įgyvendinti darbo tikslus, sprendžiau šiuos uždavinius:
- Apibrėžiau temos pagrindines sąvokas;
- Nagrinėjau įvairias motyvacijos teorijas;
- Pateikiau teorijos taikymo pavyzdžių;
- Daugelį teorijų vaizdavau vizualiai;
- Paaiškinau aprašytų teorijų ribotą pritaikymą.
Atliekant šį darbą, naudojau įvairius šaltinius: 10 literatūros šaltinių ir 5 internetinius. Tarp jų 8 lietuvių autorių šaltiniai. Nagrinėjau 4 straipsnius. Naudojau internetinį tarptautinių žodžių žodyną.
Turinys
- TURINYS
- ĮVADAS4
- 1. MOTYVACIJOS TEORIJOS6
- 1.1. Pagrindinių sąvokų apibrėžimas6
- 1.2. Motyvacijų teorijų klasifikavimas7
- 1.3. Poreikių motyvacijos teorijos7
- 1.3.1. A. Maslow poreikių hierarchija8
- 1.3.2. D. McClellando poreikių teorija9
- 1.3.3. F. Herzbergo dviejų veiksnių motyvacijos teorija11
- 1.3.4. Poreikių teorijų apibendrinimas14
- 1.4. Teorija X ir Y14
- 1.5. Proceso motyvacijos teorijos15
- 1.5.1. Lūkesčių teorija15
- 1.5.2. Teisingumo teorija17
- 1.5.3. Tikslų nustatymo teorija18
- 1.6. Pastiprinimo teorija19
- 2. MOTYVACIJŲ TEORIJŲ PRITAIKYMO RIBOTUMAS20
- IŠVADOS22
Reziumė
- Autorius
- student
- Tipas
- Referatas
- Dalykas
- Psichologija
- Kaina
- €2.80
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bal 18, 2015
- Publikuotas
- 2012 m.
- Apimtis
- 23 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų