Baudžiamojo poveikio priemonių reikšmė bei taikymas baudžiamosiose bylose
Ištrauka
Įsigaliojus naujajam, 2000 metų Baudžiamajam kodeksui (toliau tekste – BK), jame atsirado inovatyvus institutas- baudžiamojo poveikio priemonės. Šis institutas pakeitė papildomas bausmes, kurios buvo įtvirtintos prieš tai galiojusiame 1961 metų . Baudžiajame kodekse. Baudžiamojo poveikio priemonės − alternatyvus būdas pasiekti teisingumą, padėti įgyvendinti bausmės tikslus. Neretai diskutuojama, ar reikalingos yra šios priemonės, ar jos pakankamai dažnai taikomos, ar tai yra pakankama priemonė asmens baudžiamajai atsakomybei. Akivaizdu, kad Lietuvoje yra daug nuteistų asmenų. Remiantis informacija, apie Lietuvos Respublikos teismų darbą, 2009 m. paskirta bausmių 15 318 asmenų, iš jų 6628 (43,27 %) asmenims yra skirta terminuoto laisvės atėmimo bausmė. Galbūt kai kuriais atvejais būtų galima skirti vieną ar kelias poveikio priemones ar baudžiamojo poveikio priemonę kartu su bausme, tai padėtų reabilituoti asmenį, grąžinti jį į visuomenę. Todėl šiame darbe bus aptariamos baudžiamojo poveikio priemonių taikymo praktinės problemos.
Savo prigimtimi baudžiamojo poveikio priemonės nėra bausmės, jos gali būti taikomos tiek kartu su bausme, tiek asmeniui atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės ar bausmės. Šių priemonių taikymas nenulemia teistumo atsiradimo. Tačiau savo prigimtimi jos artimos bausmei, gali būti skiriamos tik teismo, kai kurios iš jų yra gana griežtos.
Teisinėje literatūroje baudžiamojo poveikio priemonės dar nėra pakankamai plačiai išnagrinėtos, jas aptarė R. Drakšas, plačiau apie atskiras baudžiamojo poveikio priemonių rūšis rašė R.Paužaitė, V.Piesliakas, K.Jovaiša. Daugiausia dėmesio buvo skirta turto konfiskavimui, kitos baudžiamojo poveikio priemonės plačiau nenagrinėtos. Reikia pastebėti, kad neseniai Baudžiamasis kodeksas buvo papildytas nauja baudžiamojo poveikio priemone- išplėstiniu turto konfiskavimu. Šiai baudžiamojo poveikio priemonei bus skirta daugiau dėmesio, nes ji baudžiamosios teisės teorijoje dar beveik nenagrinėta.
Dėl ribotos kursinio darbo apimties, jame negalima plačiai aptarti visų baudžiamojo poveikio priemonių, tačiau bus siekiama išanalizuoti pagrindinius aspektus.
Darbo tikslas – aptarti svarbiausias baudžiamojo poveikio priemones, jų taikymo problematiką, reikalingumą ir svarbą Lietuvos baudžiamojoje teisėje, apžvelgti kitų valstybių baudžiamuosius įstatymus, pasiūlyti būdų, kaip patobulinti šių priemonių realizavimą praktikoje.
Turinys
- ĮVADAS2
- DĖSTOMOJI DALIS3
- I.BAUDŽIAMOJO POVEIKIO PRIEMONIŲ SAMPRATA IR REIKALINGUMAS BAUDŽIAMOJOJE TEISĖJE3
- II. ATSKIRŲ BAUDŽIAMOJO POVEIKIO PRIEMONIŲ TURINYS11
- 1)UŽDRAUDIMAS NAUDOTIS SPECIALIA TEISE11
- 2)TURTINĖS ŽALOS ATLYGINIMAS AR PAŠALINIMAS13
- 3)NEMOKAMI DARBAI14
- 4)ĮMOKA Į NUKENTĖJUSIŲ NUO NUSIKALTIMŲ ASMENŲ FONDĄ15
- 5)TURTO KONFISKAVIMAS16
- 6) DRAUDIMAS PRISIARTINTI PRIE NUKENTĖJUSIO ASMENS19
- 7)DALYVAVIMAS SMURTINĮ ELGESĮ KEIČIANČIOSE PROGRAMOSE20
- 8) IŠPLĖSTINIS TURTO KONFISKAVIMAS20
- III. BAUDŽIAMOJO POVEIKIO PRIEMONIŲ NEVYKDYMO TEISINIAI PADARINIAI23
- IŠVADOS25
- LITERATŪROS SĄRAŠAS26
- SANTRAUKA27
- SUMMARY28
Reziumė
- Autorius
- sintri
- Tipas
- Kursinis darbas
- Dalykas
- Teisė
- Kaina
- €8.76
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lie 17, 2015
- Publikuotas
- 2011 m.
- Apimtis
- 28 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų