Ieškinio trūkumų šalinimą reglamentuojančių teisės normų taikymo teismų praktikoje apžvalga
Ištrauka
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad asmuo, kurio konstitucinės teisės ir laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą1. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo jurisprudencijoje pažymima, kad viena pagrindinių žmogaus teisių garantijų yra jo teisė kreiptis į teismą. Šios teisės įgyvendinime lemia paties asmens suvokimas, kad jo teisės ar laisvės pažeidžiamos. Niekas negali kliudyti jam kreiptis į teismą. Kreipimasis į teismą yra subjektyvi procesinė Konstitucijos garantuota asmens teisė <...>2.
Kaip yra išaiškinęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Konstitucijos nuostatos įtvirtina tik teisę kreiptis į teismą, bet nenustato šios teisės įgyvendinimo tvarkos3. Siekiant įgyvendinti visų asmenų lygią teisę naudotis teismine gynyba, tai pat proceso ekonomiškumo, koncentruotumo ir kitus principus, Konstitucijos 30 straipsnio 1 dalyje ir CPK 5 straipsnyje įtvirtintos asmens teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo tvarka nustatyta CPK ir Įeituose įstatymuose. Šios tvarkos nesilaikymas sukelia procesinių teisinių padarinių - civilinė byla neiškeliama, kol procesinis dokumentas neatitinka visų procesiniuose įstatymuose nustatytų procesinių dokumentų reikalavimų4. Dėl to asmuo, siekiantis įgyvendinti teisę kreiptis į teismą, privalo įvykdyti pareigas, susijusias su tinkamu ieškinio įforminimu.
Šis teisinis reguliavimas dera su Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (toliau - Konvencija) 6 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos teisės kreiptis į teismą aiškinimu Europos Žmogaus Teisių Teismo (toliau - EŽTT) praktikoje. Dėl teisės kreiptis į teismą įgyvendinimo nurodoma, kad teisės kreiptis į teismą pobūdis reikalauja valstybės reguliavimo, tačiau toks reguliavimas negali pažeisti teisės esmės arba prieštarauti kitoms Konvencijos teisėms5. Įvairių procesinių reikalavimų ieškinio turiniui ir formai nustatymas pateisinamas, nes jais siekiama užtikrinti efektyvų teisingumo vykdymą ir operatyvų procesą, todėl formalių procesinių reikalavimų taikymas priimant ieškinį savaime nereiškia teisės kreiptis į teismą pažeidimo6. Žmogaus Teisių Teismo sprendimuose taip pat pabrėžiama, kad Konvencija garantuoja praktines ir efektyvias teises, bet ne teorines ir iliuzines, todėl Konvencijos 6 straipsnio 1 dalis įpareigoja valstybes kiekvienam asmeniui užtikrinti veiksmingą teisę kreiptis į teismą7.
Turinys
- Įvadas
- 1. Ieškinio trūkumų šalinimas
- 1.1. Ieškinio trūkumų šalinimo instituto paskirtis ir esmė
- 1.2. Nutartis dėl ieškinio trūkumų šalinimo ir terminas jiems pašalinti
- 1.3. Trūkumai, nesudarantys esminių kliūčių tolesnei proceso eigai
- 1.4. Nutarčių, susijusių su ieškinio trūkumų šalinimu, apskundimas
- 2. Ieškinio turinys ir forma
- 3. Ieškinio elementai
- 3.1. Ieškinio pagrindas
- 3.2. Ieškinio dalykas
- 4. Bendrieji ieškiniui, kaip procesiniam dokumentui, keliami reikalavimai
- 4.1. Duomenys apie byloje dalyvaujančius asmenis
- 4.2. Duomenys apie byloje dalyvaujančių asmenų gyvenamąją vietą
- 4.3. KM ieškinyje nurodomi duomenys
- 5. Ieškinio suma ir žyminio mokesčio dydžio nustatymas
- 6. Reikalavimai ieškinio formai
- 7. Prie ieškinio pridedami dokumentai
- 7.1. Įrodymai, patvirtinantys ieškovo išdėstytas aplinkybes
- 7.2. Pateikiamų procesinių dokumentų ir jų priedų skaičius
- 7.3. Pateikiamų procesinių dokumentų ir jų priedų kalba
- 7.4. Procesinių dokumentų priedų pateikimo forma
- 7.5. Duomenys, patvirtinantys žyminio mokesčio sumokėjimą
- 8. Ieškinio priėmimo įforminimas ir civilinės bylos iškėlimas
- Išvados
Reziumė
- Autorius
- amnne
- Tipas
- Konspektas
- Dalykas
- Teisė
- Kaina
- €3.63
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Geg 31, 2018
- Publikuotas
- 2014 m.
- Apimtis
- 28 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų