Neoatlantizmas. Fr. Fukuyamos “The end of history and the last man” (1992) ir S.Huntington
Ištrauka
Geopolitika – tai mokslas, nagrinėjantis geografinių sąlygų poveikį politiniams ar socialiniams procesams. Šis mokslas nagrinėja įvairias civilizacijas, jas lygina su kitomis. Civilizacijos samprata pradėta tyrinėti tik XVIII amžiuje, tačiau civilizacijos atsirado žymiai anksčiau ir pasižymėjo savita kultūra, technologiniais laimėjimais, įvairiais išradimais. S. Huntingtonas – vienas žymiausių civilizacijos sampratos tyrinėtojų, kuris apibūdina ją kaip kultūros lopšiu bei aukščiausia žmonių kultūrinio skilimo į grupes pakopa.
XXI amžiuje dominuoja Vakarų civilizacija, kuri skleidžia savo demokratines vertybes po visą pasaulį. Kalbėdami apie Vakarų civilizacija europiečiai naudoja sąvoką Atlantizmas, tai bendra sąjunga sukurta po II Pasaulinio karo tarp Vakarų Europos ir Amerikos, sąjunga buvo nukreipta prieš komunistinę ideologiją. Žlugus Sovietų Sąjungai atlantizmo koncepcija prarado savo statusą ir vis rečiau apie tai kalbama. Brzezinski Z. kritikuoja Vakarų civilizacija ir mano, kad Japonija arba susivienijusi Europa gali tapti pasaulio hegemonu. Būtent šios dvi civilizacijos ekonominiu bei kultūriniu išsivystimu gali prilygti Jungtinėms Valstijoms.
S. Huntingtonas kritikuoja Vakarų civilizacija, kuri jo manymu tampa vulgari savo masine kultūra, tačiau išskiria šios civilizacijos esminį bruožą – žmogaus teisių užtikrinimą. Geopolitiškai JAV sieks bendradarbiavimo su Europa ir skleis demokratinio liberalizmo koncepciją į kitas civilizacijas.
Darbo tikslas: išanalizuoti neoatlantizmo samprata bei naujų civilizacijų atsiradimo priežastis ir pasekmes
Darbo uždaviniai:
a) aptarti esminius civilizacijos bruožus.
b) išskirti skirtumą tarp atlantizmo ir neoatlantizmo.
c) parodyti pagrindinius geopolitinius Vakarų uždavinius.
Literatūros ištirtumas: Civilizacijų sampratos bruožams aptarti buvo pasitelkta S.Huntington‘o (2011) ,,Civilizacijų susidūrimas ir pasaulio pertvarka‘‘ , analizuojant atlantizmo ideologijos ištakas bei geopolitinius vakarų uždavinius buvo remtasi H. Kissinger (2003) ,,Diplomatija‘‘. Naujausių civilizacijų atsiradimo prielaidas ir jų perspektyvas geriausiai apibūdino Brzezinski Z. (1998) ,,Nebevaldomas pasaulis‘‘.
Turinys
- ĮVADAS3
- I.CIVILIZACIJOS SAMPRATA4
- 1.1. Civilizacijos koncepcijos bruožai pagal S. Huntington4
- 1.2. Atlantistinės civilizacijos koncepcija5
- II. CIVILIZACIJŲ SUSIDURIMAS XXI AMŽIUJE8
- 2.1. Japonijos iškilimas8
- 2.2. Europos iškilimo perspektyvos9
- 2.3. Geopolitiniai Vakarų uždaviniai10
- IŠVADOS12
- LITERATŪRA13
Reziumė
- Autorius
- vatanis
- Tipas
- Referatas
- Dalykas
- Politologija
- Kaina
- €2.54
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bal 4, 2013
- Publikuotas
- 2012 m.
- Apimtis
- 13 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų