Lietuvos užsienio prekybos balansas
Ištrauka
Prekyba- bendrąja prasme, savanoriški prekių ir/ar paslaugų mainai tarp kelių ar daugiau objektų (prekybininkų), tai pati seniausia ir svarbiausia ekonominių santykių tarp valstybių forma. Prekyba, kaip ir karai, buvo pagrindiniai tarptautinių santykių plėtros veiksniai. Šiuolaikinis tarpusavy priklausomų pasaulio valstybių rinkos ūkis tarptautinę prekybą daro dar svarbesnę.
Pirminė prekybos forma buvo natūriniai (barteriniai) mainai, tiesioginis pasikeitimas prekėmis ar paslaugomis. Šiuolaikinėje prekyboje paprastai naudojamas mainų „tarpininkas“ – pinigai, kurių dėka prekybos procesas gali būti suskaidomas į du etapus – pirkimą ir pardavimą (arba uždarbį).
Šalies tarptautiniai prekybiniai santykiai apima šias pagrindines sritis: prekybą prekėmis, paslaugų judėjimą, kapitalo judėjimą ir mokėjimus. Šis suskirstymas atsispindi mokėjimų balanso atitinkamose dalyse. Šalies mokėjimų balansas (balance of payments) parodo visas ekonomines transakcijas, įvykdomas tarp šalies ir užsienio ekonominių subjektų per tam tikrą laikotarpį. Mokėjimų balansas susideda iš šių pagrindinių dalių: prekybos balansas (eksportas ir importas), paslaugų ir pajamų balansas (eksportas ir importas), einamųjų pervedimų balansas (pervedimai iš užsienio ir pervedimai į užsienį), kapitalo balansas bei oficialios tarptautinės atsargos. Plačiau nagrinėsime prekybos balansą.
Prekybos balanse (trade balance) atsispindi prekių ir paslaugų eksportas ir importas. Eksportas reiškia, kad dalį šalies vidaus produkto suvartoja užsieniečiai, o importas – kad dalį užsienio šalių nacionalinio produkto suvartoja šalies vidaus gyventojai.
Prekybos balanse prekių eksportas ir importas įvertinamas FOB (free on board) kainomis, t.y. kainomis, kurios atspindi eksportuojančios šalies prekės vertę, įskaitant krovimo į transporto priemonę kaštus. Pagal šią metodiką sudaromas ir Lietuvos mokėjimų balansas.
Šiame darbe apžvelgsime Lietuvos užsienio prekybos bei prekybos balanso duomenis nuo 1920 iki 2010 metų.
Taigi, šio referato tikslai yra: išsiaiškinti, kas yra prekybos balansas, ar yra būdų prekybai subalansuoti ir aptarti Lietuvos prekybos balansą įvairias laikotarpiais.
Turinys
- ĮVADAS3
- PREKYBOS BALANSO APIBRĖŽIMAS4
- TARPTAUTINĖS PREKYBOS POLITIKOS PRIEMONĖS PREKYBOS SUBALANSAVIMUI5
- EKSPORTO SUBSIDIJOS5
- EKSPORTO KREDITAVIMAS6
- EKSPORTO SUBSIDIJŲ IR IMPORTO MUITŲ POVEIKIS6
- LIETUVOS PREKYBOS BALANSAS7
- LIETUVOS RESPUBLIKOS PREKYBOS BALANSAS 1920-1938 METAIS7
- LIETUVOS PREKYBOS BALANSAS 2002-2004 METAIS8
- LIETUVOS UŽSIENIO PREKYBA PIRMĄJĮ 2010 M. KETVIRTĮ9
- PREKIŲ EKSPORTAS (DIAGRAMOS)11
- PREKIŲ IMPORTAS12
- IŠVADOS15
- LITERATŪROS SĄRAŠAS16
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bal 15, 2012
- Publikuotas
- 2010 m.
- Apimtis
- 16 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų