Atliekų tvarkymas Lietuvoje
Ištrauka
Atliekos apibrėžiamos kaip bet kokios medžiagos ar daiktai, kurių juos turintysis atsikrato, nori ar privalo atsikratyti. Europos Sąjungos teisės aktai nustato atliekų tvarkymo principus bei prioritetus ir reikalauja imtis reikiamų priemonių bei užtikrinti, kad atliekos būtų tvarkomos nesukeliant grėsmės žmonių sveikatai ir nenaudojant aplinkai galinčių pakenkti procesų ar metodų.
Tam, kad būtų sukurta integruota atliekų tvarkymo sistema, visi atliekų tvarkymo sistemos funkciniai elementai ir visos sąsajos tarp elementų turi būti tinkamai suprojektuoti. Integruotas atliekų tvarkymas gali būti apibrėžtas kaip tinkamos technikos, technologijos ir tvarkymo programos parinkimas bei panaudojimas tam, kad būtų įgyvendinti specifiniai atliekų tvarkymo tikslai ir uždaviniai, laikantis nustatytų aplinkos ir sveikatos reikalavimų.
Formuojant valstybinę atliekų utilizacijos politiką, galime pasirinkti tris pagrindines atliekų tvarkymo kryptis: atliekų antrinį panaudojimą (perdirbimą), deginimą specialiose įmonėse arba jų šalinimą ir saugojimą tam tikslui įrengtuose kontroliuojamuose sąvartynuose. Visos trys kryptis susijusios su daugybe problemų, kuriu sprendimą lemia aplinkosaugos, technikos, technologijos, ekonomikos veiksniai ir jų suderinamumas. Tačiau pagrindinė yra aplinkosaugos problema. Todėl labai sunku įvertinti kiekvieno būdo visus privalumus ir trūkumus.
Šiuo metu komunalinės atliekos surenkamos rajonų centruose ir didelėse gyvenvietėse, kai kuriose kaimo vietovėse. Legaliai veikiantys savivaldybių sąvartynai pilnėja, iš jų į atmosferą išsiskiriamos toksinės ir sprogios dujos, į dirvožemį ir gruntinius vandenis patenka sunkiųjų metalų junginiai ir kiti toksinai. Be to, dalis gyventojų atliekas šalina tam neskirtose vietose. Pūvančios atliekos teršia vandens telkinius, nuodingos medžiagos su lietumi skverbiasi į dirvožemį, nuodija gyvūniją, augmeniją ir mus pačius. Popierius čia irsta dvejus, konservų dėžutės - 90, plastiko pakuotės - 200, o stiklainiai ir buteliai - net 1000 metų.
Darbo tikslas – išanalizuoti atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje.
Uždaviniai :
1. Išsiaiškinti kas yra atkiekų tvarkymas ir kokie atliekų tvarkymo metodai yra išskiriami;
2. Aptarti atliekų tvarkymo principus;
3. Aptarti atliekų tvarkymo prioritetus;
4. Panagrinėti Lietuvos atliekų tvarkymo sistemą;
Turinys
- ĮVADAS3
- DĖSTOMOJI DALIS4
- ATLIEKŲ TVARKYMAS. ATLIEKŲ TVARKYMO METODAI4
- ATLIEKŲ TVARKYMO PRINCIPAI6
- Artimumo ir pakankamumo principai6
- Visuotinumo principas6
- Principas „teršėjas moka“6
- ATLIEKŲ TVARKYMO PRIORITETAI6
- ATLIEKŲ TVARKYMAS LIETUVOJE7
- IŠVADOS11
- LITERATŪRA12
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lap 22, 2012
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 12 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų