Senovės lietuvių dievai

15 psl. / 1447 žod.

Ištrauka

Laima – gimimo ir vaisingumo, likimo deivė

Giltinė – mirties

Mėnulis globoja sveikatą, jaunystę ir grožį

Laumės lėmė sėkmę arba negalią

Aušautas, Aušveitis – negaluojančių ir sveikųjų dievybė

Žyniai, vaidilos buvo ne tik religijos puoselėtojai, bet ir per amžius kaupto medicininio patyrimo sergėtojai.

Egzistavo būrėjų ir kerėtojų specializacija, kraujutai – nuleisdavo kraują, seitonys – gydė amuletais, labdariai ir pustonys – gydė užkalbėjimais, ligašonys – nusimanė apie ligas .

RAGANA

Ragana ir Laima – seserys dvynės. Jos lemia mirtį ir gyvenimą. Laima atskrenda gegutės pavidalu ir pranašauja žmogaus likimą. Ragana gali atnešti ligas, blogą sėkmę.

Ragana (arba Ragaina) valdo žmonių ligas, nuo jos priklauso – bus žmogus sveikas ar sirgs, gyvens ligonis ar ne. Šia prasme Ragana lemia žmonių likimą ir yra visų gydytojų globėja. Savo tikslams pasiekti Ragana gali pasitelkti gamtos stichijas. Pasak Vydūno, patsai Perkūnas visada pasiruošęs ateiti jai į pagalbą. Raganos žinioje yra ir vaistažolės, galinčios tiek padėti, tiek pakenkti. Ragana nėra nei vien tik gera, nei vien tik bloga deivė. Ji gali išgydyti žmogų šiam susirgus, tačiau gali ir leisti jam numirti. (Panašiai kaip krikščionių dievas Jėzus Kristus.) Krikščionys visada nekentė ir bijojo Raganos būtent todėl, kad jos pagalbos ieško sergantys lietuviai. Juk jei žmogus siekia Raganos palankumo, vadinasi, jis iki galo nenusižemina prieš kriškčioniškąjį dievą ir jo žynius. Todėl atvykėliai krikščionys ir ypač jų žyniai labai stengėsi įtikinti lietuvius, kad Ragana yra blogio įsikūnijimas, pikta deivė, nešanti žmonėms vien tik skausmą ir nelaimes. Kadangi senovės liaudies gydytojai – žiniuoniai (žolininkai, gydę daugiausia vaistažolėmis) buvo globojami Raganos, tai ir juos pačius kartais vadindavo raganomis ir raganiais. Tada kitokių gydytojų faktiškai nebuvo, ypač kaimo vietovėse.


Reziumė

Autorius
augustemat
Tipas
Referatas
Dalykas
Lietuvių kalba
Kaina
€2.15
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Sau 28, 2017
Publikuotas
"Informacijos neturime"
Apimtis
15 psl.

Susiję darbai

Lietuvių kalba: V. Krėvė "Skirgaila"

Lietuvių kalba Konspektas 2016 m. besmart
Lietuvių kalbos konspektas/paruoštukė apie Vinco Krėvės kūrinį "Skirgailą". Ypač naudingas ir vertingas tiems, kurie ruošiasi kūrinio atsiskaitymui principu "klausimai apie kūrinį ir atsakymai"....

Klasicizmas lietuvių literatūroje

Lietuvių kalba Prezentacija 2016 m. besmart
Prezentacija/skaidrės lietuvių kalbos ar istorijos pamokai apie klasicizmą lietuvių literatūroje: klasicizmo pradžią ir formavimąsi lietuvių literatūroje bei garsiausius šviečiamojo klasicizmo rašytojus Lietuvoje: Dionizą...