Priklausomų nuo alkoholio asmenų motyvacija gydytis
Ištrauka
Priklausomybė nuo alkoholio – tai lėtinė, progresuojanti, turinti skiriamuosius simptomus, potencialiai mirtina, gyvenimą griaunanti liga. Ji apibrėžiama kaip nevaldomas, nekontroliuojamas alkoholio troškimas, įkyrus siekimas gauti alkoholinių gėrimų ir jų vartojimas, nepaisant net aiškiai neigiamų pasekmių. (Craig, 1988). Dažnai žmonės nepastebi, kada tampa priklausomi nuo alkoholio. Kai pradeda suprasti tada jau būna sunku, sau padėti. Visas gyvenimas pradeda slysti iš rankų. Liga atsiranda, nuo dažno alkoholio vartojimo, prarandamas darbas, pajamos. . ,,Priklausomybės vystymasis yra sudėtingas biologinis, psichologinis ir socialinis procesas, kurį dauguma iš mūsų pastebime tik tuomet, kai problemos tampa akivaizdžios ir pradeda trukdyti kitiems“ (Veryga, 2012). Iš savo patirties praktikoje, pastebėjau, jog kada klientai pradeda gydytis, jau būna praradę savo šeimas. Pasak Bulotaitės (2009), problemų spektras gali įvairuoti nuo ‘‘ atminties spragų‘‘ iki darbo, šeimos praradimo. Žmonos neapsikenčia ir palieka vartojančius vyrus, kaip ir vyrai palieka vartojančias moteris. Priklausomi nuo alkoholio asmenys netenka savikontrolės, jų mintis užvaldo noras išgerti, jie geria nepaisydami sveikatos problemų.(M. Fleming, P. Murray, E. Subata, 1999). Vaikai taip pat būna įskaudinti, tad nusisuka nuo turinčio alkoholizmo priklausomybę- tėvo ar motinos. Tada klientai visom jėgom, bando susigrąžinti vaikų meilę, pasitikėjimą. Gaila, kad taip nutinka, priklausomiems žmonėms reikalingas didelis palaikymas ir yra skaudu, kada klientas nesulaukia, jokio palaikymo iš savo buvusios šeimos, artimųjų, vaikų.
Tyrimo praktinis aktualumas. (Atlikti tyrimai).
Pagal suvartojamo alkoholio kiekį Lietuva priskiriama aukščiausiai rizikos grupei Europoje, ir nors pagal Lietuvos Respublikos statistikos departamento duomenis mirtingumas nuo alkoholio vartojimo kasmet mažėja, alkoholizmas išlieka labai opi problema mūsų šalyje. Statistikos departamento prie LR Vyriausybės duomenimis, Lietuvoje 2009 m. pabaigoje gydėsi 57 445 asmenys dėl lėtinio alkoholizmo, iš jų tik 6 971 moteris.( LR statistikos departamentas.)
Kiekvienais metais ES šalyse alkoholis sukelia maždaug 195 000 mirčių. Apskaičiuota, kad alkoholis sukelia ankstyvą mirtį bei neįgalumą 12 proc. vyrų ir 2 proc. moterų. Alkoholio vartojimo pasekmės – tai 17 000 mirčių per metus eismo nelaimėse (1 iš 3 mirtį sukėlusių eismo įvykių), 27000 mirčių nelaimingų atsitikimų metu, 2 000 žmogžudysčių (4 iš 10 žmogžudysčių), 10 000 savižudybių (1 iš 6 savižudybių), 45 000 mirčių nuo kepenų cirozės ir t.t (Bulotaitė, 2009)
Metinės išlaidos su alkoholiu susijusiom sveikatos ir socialinėm problemoms Jungtinėse Valstijose siekia daugiau kaip $ 185 billion.(National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, 2000).
Tyrimo mokslinis aktualumas.
Psichologas S. Peele (1985) priklausomybę apiūdina kaip žalingo elgesio ratą. Elgesys priklausomo asmens jau yra nebekontroliuojamas. Jo emocijos, skausmas, baimės yra skaudžios ir to priklausomas asmuo, valdyti nebegali. Dėl to dažnai yra išsigąstama, nekontroliuojamo elgesio. Taip pat S. Peele teigė, kad priklausomybei vystytis nebūtini biomedicininiai organizmo pokyčiai. Tai pasak psichologą žmonių problema, o ne vartojamos medžiagos. Žmonės, pradeda galvoti, jog alkoholio vartojimas yra vienintelė pagalba, tai pat daug įtakos vartojimui gali turėti visuomenė, jos pasaulėžiūra. N. Craigas ( 1998) apibūdindamas priklausomybę, pabrežia, jog piktnaudžiavimas, bet kuo sukelia nuotaikos pakitimus. Priklausomybės pradžia prasideda, tuo met kai dėl malonumo pradedamos vartoti žalingos medžiagos. Kai priklausomam asmeniui yra prasta nuotaika, jaučiamas vienišumas, alkoholis jam teikia prieglobstį, dėl to jaučiamas malonumas. O kas teikia, malonumą džiaugsmą, gerą savijautą, lengvai galima prie to priprasti. Taip išsivysto priklausomybė.
Tyrimo problema.
Priklausomų nuo alkoholio asmenų, motyvacijos gydytis stoka: Dalyvavusių asmenų programos veiksmingumas.
Tyrimo objektas.
Asmenys, turintys priklausomybę nuo alkoholio, motyvacija blaivybei. Minesotos programos blaivybės palaikymo, patirtys.
Tyrimo tikslas.
Atskleisti priklausomų asmenų kelią į blaivybę. Minesotos programos blaivybės patirtis.
Tyrimo uždaviniai.
Atskleisti, priklausomų asmenų gydymosi istoriją.Nustatyti veiksnius, įtakojančius atkryčius.Aprašyti, sveigimo kelią.
Turinys
- Įvadas…………………………………………………………….3-6psl.
- 1. Alkoholizmas ir jo atsiradimo prielaidos 7-8psl.
- 1.1.Alkoholizmo stadijos 8-9psl.
- 2. Alkoholizmo priklausomybių gydymo būdai 9-10psl.
- 2.1. Minesotos modelio programa……………………………………….10-11psl.
- 2.2. Gydymosi tęstinumas- Anoniminių alkoholikų draugija 11-12psl.
- 2.3. Motyvacija- blaivybei 12psl.
- 2.4. Atkryčio sindromas 13- 15psl.
- 3. Socialinio darbuotojo teikiama pagalba 15psl.
- 4. Išvados 15-16psl.
- Literatūros sąrašas 17-18psl.
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Rgs 3, 2015
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 17 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų