Franšizės sistema
Ištrauka
Dabar milijonai žmonių kasdien žiūri televizorių, stebi įvairias reklamas ir prisiperka įvairių prekių, naudojasi restoranų, kirpyklų ir kitų įmonių paslaugomis. Jie turi savo mėgstamus ir patikrintus produktus bei naudojasi dažniausiai tik tomis firmomis, kurias yra išbandę ir kuriomis pasitiki. Tomis kurių firminis ženklas ar vardas yra visų pripažintas. Tačiau esant dideliam kiekiui klientų reikia spėti patenkinti visų jų poreikius, tai reiškia, jog reikia plėsti savo verslą. Vienas paprasčiausių būdų plečiant verslą, tai prekiavimas savo įmonės vardu – vadinamas franšize. Tai nebėra naujiena šiuolaikiniame verslo pasaulyje. Kadangi frančizė yra vis sparčiau populiarėjanti verslo forma. Ji yra įvardijama taip pat kaip ir vienas sėkmingiausių būdų pradėti savo verslą, nes kuriant tokį verslą nereikia daug patirties. Daugumai verslininkų franšizavimas asocijuojasi su vienu paprasčiausiu būdu prekiauti savo paslaugomis ir prekėmis, taip ir toliau garsinant savo firmos vardą.
Šiandien daugelis maisto ir aprangos parduotuvių, restoranų, viešbučių tinklų veikia būtent šio verslo tipo pagrindais. „Hilton“ viešbučių tinklas, „Hesburger“ greito maisto restoranai, „Zara“ aprangos parduotuvės – tai tik mažuma franšizinių įmonių pavyzdžių. Frančizės verslas visų pirma išpopuliarėjo JAV, o tada ir Europoje. Tačiau Lietuvoje šis verslo modelis yra palyginus jaunas.
Savo kursiniame darbe pasirinkau nagrinėti „Franšizės sistema“ temą, kad išsiaiškinčiau kuo gi franšizavimas yra patrauklus toms įmonėms, kurios parduodą savo vardą ir toms, kurios jį nusiperka bei kokie sunkumai pradedant tokį verslą. Mano darbo tikslas- suvokti, kas yra franšizė, kaip veikia šis verslo modelis bei kokia jų vieta šiandieniniame pasaulyje. Nors teigiama, jog franšizė yra vienas lengviausių būdų pradėti ir sėkmingiausių verslo tipų, tačiau kaip ir bet kuris kitas verslo modelis ji turi savų pavojų. Todėl vienas iš mano kursinio darbo uždavinių – išsiaiškinti kokias galimas rizikas, trūkumas bei privalumus turi franšizavimas. Dar vienas mano uždavinys – susipažinti, kuo yra ypatinga franšizės sutartis, kaip ją tinkamai parengti. Supažindinsiu kokie franšizės mokesčių tipai būna, nuo ko priklauso jų dydis. Taip pat domėsiuos kaip rasti patraukliausią frančizę, kokie jos paieškos metodai gali būti.
Praktinėje dalyje, aptarsiu, kas yra Tarptautinė franšizavimo asociacija (IFA), kokia yra jos misija, kuo ji prisideda prie franšizės verslo modelio tobulinimo. Stengsiuos išsiaiškinti, kas yra franšizės verslo indeksas, kaip jis skaičiuojamas ir nuo ko priklauso šis koeficientas. Apžvelgsiu kaip kito franšizinių įmonių tendencijos JAV 2008 -2012 metais. Tada pristatysiu dviejų pasirinktų įmonių frančizes- „McDonald‘s“ ir „GURMAN‘S skonio namai“ .„McDonald‘s“ prekės ženklo net nereikia pristatinėti, jis ir taip puikiai žinomas, tačiau turbūt ne visi žino, jog su šia įmone galima pasirašyti vieną iš keturių franšizės sutarčių, todėl trumpai aptarsiu, kuo jos tarpusavyje skiriasi. „Gurman‘s skonio namai“ – UAB „Kavinukas“ prekės ženklas, kuris atpažįstamas kaip aukštos kokybės kavos ir arbatos platintojas. Ši įmonė pardavinėja savo franšizę kurti specializuotom kavos ir arbatos parduotuvėms. Paskutinis mano kursinio uždavinys – sužinoti ar Lietuva yra perspektyvi šalis frančizėms, todėl pristatysiu Lietuvos ir Latvijos šalių bendrą projektą, kuris tyrė regionų patrauklumą franšizinėms įmonėms.
Turinys
- Įvadas
- Teorinė dalis
- Sąvoka
- Privalumai ir trūkumai
- Jos sutartis
- Mokesčiai
- Praktinė dalis
- Išvados
- Literatūros sąrašas
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Kov 31, 2015
- Publikuotas
- 2012 m.
- Apimtis
- 36 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų