Socialinė apsaugos teisė ir socialinė politika
Ištrauka
Lietuvos socialinės apsaugos sistema susideda iš dviejų dalių – privalomojo socialinio draudimo ir socialinės paramos (aprūpinimo).
Privalomasis socialinis draudimas veikia įmokų į specialųjį fondą („Sodros“) ir išmokų principu. Tai reiškia, kad privalomojo socialinio draudimo išmokas gali gauti tik tie asmenys, kurie yra apdrausti ir moka įmokas. Išmokų dydis priklauso nuo sumokėtų įmokų.
Priv. Soc.dr. yra skirtas aprūpinti žmones netekus pajamų dėl apibrėžto įvykio (nedarbo, senatvės, ligos ir pan.)
Socialinio aprūpinimo tikslas – suteikti minimalų saugumą, kai asmuo netenka pajamų (senatvės, invalidumo nedarbo atveju) arba užtikrinti gyvenimo lygį, buvusį iki pajamų praradimo. Socialinis draudimas Lietuvoje deklaruoja abu šiuos tikslus, tačiau praktiškai nepasiekia nė vieno iš jų – mažiau uždirbę ir mažesnes įmokas mokėję žmonės iš „Sodros“ išmokų negali pragyventi, o didesnes pajamas turėjusiems ir didesnes įmokas mokėjusiems asmenims šios išmokos neužtikrina turėto gyvenimo lygio nebedirbant.
Iš privalomojo socialinio draudimo fondo vykdomos šios išmokos:
1.Pensijos – senatvės, darbingumo netekimo, našlių ir našlaičių (maitintojo netekimo).
2.Pašalpos – ligos- bendro susirgimo atveju, ligos- susižalojus darbe ar susirgus profesine liga, motinystės (tėvystės), nedarbo soc. draudimo išmoka. Šių pašalpų dydis priklauso nuo asmens draudžiamųjų pajamų turėtų per draudimo laikotarpį.
Kiekvieną mėnesį į socialinio draudimo fondą draudėjai nuo apdraustiesiems priskaičiuoto mėnesinio darbo užmokesčio (atlyginimo) sumos iš savo lėšų moka bendrąjį valstybinio pensijų, ligos ir motinystės, nedarbo socialinio draudimo ir sveikatos draudimo 30,8 procento dydžio tarifo įmokas (pensijų socialiniam draudimui – 23,3 proc.; ligos ir motinystės socialiniam draudimui – 3,4 proc.; nedarbo socialiniam draudimui – 1,1 proc.; sveikatos draudimui – 3 proc.) bei nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų valstybinio socialinio draudimo įmokas pagal tai, kuriai tarifų grupei priklauso draudėjas (I gr. – 0,9 proc., II gr. – 0,38 proc., III gr. – 0,18 proc.). Asmenys, dirbantys pagal darbo sutartis, narystės ar tarnybos pagrindu, nuo jiems priskaičiuoto mėnesinio darbo užmokesčio (atlyginimo) moka 9 proc. dydžio valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas (pensijų socialiniam draudimui – 3 proc., sveikatos draudimui – 6 proc.).
Iš socialinės paramos fondo vykdomos išmokos asmenims kurie negali pragyventi iš turimų pajamų ar atitinka soc. paramos įstatyme numatytas sąlygas, kurioms esant jie įgyja teisę į valstybės mokamas pašalpas.
Reziumė
- Autorius
- vaidukazs
- Tipas
- Paruoštukė
- Dalykas
- Teisė
- Kaina
- €1.38
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Bir 12, 2013
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 18 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų