Mokestinis patikrinimas
Ištrauka
Mokesčiai – tai fizinių ir juridinių asmenų mokėjimai valstybei, kurie yra įgyvendinami pagal tam tikrą apmokestinimo instrumentarijų, apimanti mokesčių elementus, mokesčio ėmimo būdus, mokesčių nustatymo metodą bei tam tikrus principus, kuriais turi būti vadovaujamasi vykdant mokesčių politiką. Mokesčiai ir mokesčių politika yra svarbi kiekvienos valstybės bendros politikos ir ekonomikos dalis, kadangi mokesčių pagalba yra reguliuojami valstybės socialiniai, ekonominiai procesai, skatinamos ūkinės pastangos, remiami ūkio plėtros prioritetai. Visgi, siekiant užtikrinti tinkamą mokesčių politiką bei jos įgyvendinimą, skatinti piliečius laikytis mokestinių įsipareigojimų neužtenka vien tik nustatyti mokesčių rūšis bei įstatymu apibrėžti, kokie mokesčiai kokiais būdais turi būti apskaičiuojami, deklaruojami ir apmokami. Įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių mokesčių nustatymą, apskaičiavimą, deklaravimą ir mokėjimą praktiniam įgyvendinimui svarbu kurti efektyvias ir veiksmingas praktines priemones. Ypatingai svarbu užtikrinti nuolatinę įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su mokesčiais, kontrolę. Šiuo metu Lietuvoje yra taikomos dvi tiesioginės mokesčių mokėtojų kontrolės formos – tai mokestinis tyrimas ir mokestinis patikrinimas. Šiame darbe bus aptartas mokestinis patikrinimas.
Mokestinio patikrinimo metu yra tiriama ir tikrinama, kaip mokesčių mokėtojas (tiek fizinis, tiek juridinis asmuo) apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka mokesčius bei vykdo kitus įsipareigojimus, susijusius su mokesčiais. Mokestinis patikrinimas padeda išsiaiškinti ne tik mokesčių apskaičiavimo, deklaravimo ir sumokėjimo teisingumą, tačiau taip pat nustatyti mokesčių įstatymų ir kitų teisės aktų pažeidimus. Mokestinis patikrinimas Lietuvoje yra vykdomas specializuotų (Valstybinė mokesčių inspekcija, Muitinės departamentas) ir nespecializuotų (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija) kontrolės institucijų.
Mokestinis patikrinimas yra pakankamai sudėtingas procesas, kurio metu yra svarbu ne tik patikrinti, kaip mokesčių mokėtojas apskaičiuoja, deklaruoja ir moka mokesčius bei vykdo savo mokestinius įsipareigojimus, tačiau taip pat atsižvelgti į tinkamą mokesčių mokėtojo ir mokesčių administratoriaus teisių ir pareigų įgyvendinimą; principinių nuostatų, svarbių mokestinio patikrinimo proceso sėkmei ir efektyvumui užtikrinti įgyvendinimą, mokestinio patikrinimo ypatumų supratimą. Todėl svarbu analizuoti mokestinį patikrinimą, atsižvelgiant tiek į mokesčių mokėtojų, tiek į mokesčių administratorių vaidmenis šiame procese, teises ir pareigas, kitus ypatumus, kurie yra svarbus tinkamam ir teisingam mokestinio patikrinimo organizavimui ir įvykdymui. Tai savo ruožtu užtikrina, kad mokesčių skaičiavimo, deklaravimo ir mokėjimo priežiūra bus vykdoma tinkamai.
Kursinio darbo tikslas – aprašyti mokestinį patikrinimą Lietuvoje.
Darbo uždaviniai:
1. Apibūdinti mokestinio patikrinimo sampratą ir rūšis, mokestinio patikrinimo ypatumus.
2. Aprašyti principus, svarbius užtikrinti mokestinio patikrinimo sėkmei ir teisingumui.
3. Atskleisti pagrindines mokesčių mokėtojo ir mokesčių administratoriaus teises mokestinio patikrinimo metu.
4. Aprašyti mokestinio patikrinimo rezultatų įforminimo dokumentus.
Darbui parengti buvo naudojamasi Lietuvos Respublikoje galiojančiais įstatymais, susijusiais su mokesčiais ir mokestiniu patikrinimu, taip pat naudotasi lietuvių autorių (Voroneckienė, Meidūnas, Puzinauskas, Ribinskienė ir kt.) publikacijomis, kuriose analizuojami mokestinio patikrinimo ypatumai. Būtina paminėti, kad Lietuvoje trūkta mokslinių tyrimų ir publikacijų mokestinio patikrinimo tema. Lietuvos aukštųjų mokyklų leidžiamuose leidiniuose, informaciniuose leidiniuose mokesčių mokėtojams yra publikuota keletas straipsnių apie mokestinį patikrinimą, mokesčių mokėtojo teisių užtikrinimą, tačiau pastebima, kad tai daugiausia yra galiojančių įstatymų komentavimas, supaprastintas pateikimas.
Turinys
- ĮVADAS2
- 1. Mokestinio patikrinimo ypatumai4
- 1.1 Mokestinio patikrinimo rūšys8
- 2. Mokestinio patikrinimo principai. Mokesčių mokėtojo ir mokesčių administratoriaus teisės13
- 2.1 Mokesčių administratoriaus teisės mokestinio patikrinimo metu16
- 3. Mokestinio patikrinimo rezultatų įforminimo dokumentai19
- 3.1 Supažindinimas su patikrinimo aktu23
- IŠVADOS26
- SUMMARY27
- LITERATŪROS SĄRAŠAS28
Reziumė
- Autorius
- kristina
- Tipas
- Kursinis darbas
- Dalykas
- Finansai
- Kaina
- €9.48
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Geg 14, 2012
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 30 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų