Literatūros kūrinių veikėjų žodynas (arba Veikėjų charakteriai)

27 psl. / 8200 žod.

Ištrauka

Literatūros kūrinius skaito kiekvienas mokinys. Dažniausiai tai yra privaloma pamokoms, tačiau kartais skaitome tiesiog savo malonumui. Kūrinio pasaulyje mes susipažįstame su įvairiais žmonėmis – personažais, prisiliečiame prie jų gyvenimų, turime galimybę stebėti jų mintis, įsigilinti į jų dvasios pasaulį. Visa tai mums atveria jų individualumo esmę – jų charakterius – ir praturtina mus naujais susitikimais, įdomiomis pažintimis.

Skaitydamos įvairaus pobūžio literatūros kūrinius, mes su seserimi dažnai įsijaučiame į veikėjų išgyvenimus, bandome suvokti jų charakterio ypatumus ir vis dažniau pastebime, kad kiekvienas veikėjas yra savitas, savaip ypatingas, įdomus. Palaipsniui tai padėjo suvokti, kad ši kūrinių ypatybė ir nulėmė mūsų, kaip skaitytojų, įsitraukimą. Tad prie kai kurių knygų veikėjų esame prisirišusios kaip prie artimiausių draugų, ilgimės jų, kuriame scenarijus, kaip viskas būtų, jei knyga tęstųsi toliau, kokie gyvenimo vingiai lauktų draugais tapusių knygų personažų.

Šis žodynas – aiškinamasis. Jame yra pateikiami programinių lietuvių ir užsienio rašytojų sukurtų veikėjų charakteriai, su kuriais susipažįsta ir kuriuos nagrinėja kiekvienas Lietuvos mokinys, kiekvienas lietuvis. Šie veikėjai, kaip ir pasirinkti kūriniai, turi būti ne tik perskaityti, bet suvokti, nes kiekviena jų gyvenimo detalė prisideda prie jauno lietuvio (ir europiečio)vertybių ir besiformuojančios asmenybės kūrimosi. Čia pateikiame 34 autorių kūrinių veikėjų aprašymus. Su jais susipažinome skaitydamos kūrinius ir jų ištraukas pamokose ir laisvalaikiu, nagrinėdamos vadovėlius ir literatūros šaltiniais internete. Rašydamos stengėmės atskleisti veikėjų gyvenimo istoriją, svarbiausius išskirtinumus bei veiksnius, kurie lėmė vienokius ar kitokius personažų virsmus, charakterio kaitą. Žodyne aprašyti 137 veikėjai, jų būdas, savitumas, pateikiami glausti jų gyvenimo fragmentai, tad susipažinę su jais žodyno skaitytojai galės įsigilinti į personažų gyvenimo istorijas ir likimus, jų patirtimi praturtinti savo gyvenimą, geriau suprasti skaitomus literatūros kūrinius. Kūriniai atrinkti pagal naujausias lietuvių kalbos ir literatūros programas. Žodynas sudarytas taip: pirmiausia abėcėlės tvarka pateikiami autoriai, tada nurodomas kūrinio pavadinimas ir pagrindinių veikėjų apibūdinimas.

Labai tikimės, kad šis žodynas bus naudingas mokiniams ir mokytojams bei kiekvienam skaitančiam ar ieškančiam kelių į lietuvių literatūrą bei tuos užsienio literatūros pavyzdžius, kurie nagrinėjami mokykloje.

  • Eugenijus de Rastinjakasneturtingas iš provincijos į Paryžių atvykęs veikėjas, apsigyvenęs ponios Vokė pensione ir tapęs tėvo Gorijo tragedijos liudininku. Iš pradžių jaunuolis bjaurisi sostinės gyvenimu, Paryžius jam atrodo it liūnas, tačiau vėliau, pažinęs Paryžiaus aristokratų gyvenimą, Rastinjakas keičiasi: prisitaiko ir vis labiau pamina savo sąžiningumą, geranoriškumą, suvokia, kad sąžiningi yra tik kvailiai. Romano pabaigoje jis nusprendžia kovoti už savo padėtį Paryžiaus visuomenėje: ,,Na, o dabar grumsimės!“


Turinys

  • 1. Įvadas
  • 2. Autoriai iš - B raidės
  • 3. Autoriai iš - D raidės
  • 4. Autoriai iš - G raidės
  • 5. Autoriai iš - I raidės
  • 6. Autoriai iš - K raidės
  • 7. Autoriai iš - M raidės
  • 8. Autoriai iš - N raidės
  • 9.Autoriai iš - P raidės
  • 10.Autoriai iš - R raidės
  • 11.Autoriai iš - S raidės
  • 12.Autoriai iš - Š raidės
  • 13. Autoriai iš - V raidės
  • 14. Autoriai iš - Ž raidės

Reziumė

Autorius
pandukas
Tipas
Konspektas
Dalykas
Lietuvių kalba
Kaina
€2.57
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Geg 21, 2018
Publikuotas
2018 m.
Apimtis
27 psl.

Susiję darbai

Kai kūrinys pavadinamas „klasikiniu“, patvirtinama jo estetinė vertė ir svarba literatūros procese. Ką jums reiškia „klasikos“ sąvoka, kuriuos literatūros kūrinio bruožus išskirtumėte kaip būtinus „klasikiniam“? Pagrįskite savo nuomonę konkrečiais pavyzdžiais

Lietuvių kalba Rašinys lina.vasiliauskaite
Kristijonas Donelaitis, Martynas Mažvydas, Maironis, Žemaitė, V.Šekspyras ir kt.– ar šie autoriai jums ką nors primena? Manau, kad kiekvienas save išprususiu laikantis Lietuvos...

Kokius idealus gina literatūros veikėjai?

Lietuvių kalba Rašinys 2019 m. išsilaikykegzaminus
Rašinys tema "Kokius idealus gina literatūros veikėjai?"11 - 12 klasėje už šį rašinį buvo gautas dešimtukas.Minimi autoriai: J. Kunčinas, V.M. Putinas.