LSMU alergologija 4 kursas Pulmonologijos ciklas
Ištrauka
- Alerginio rinito apibrėžimas, klasifikacija ir etiopatogenezė.
Rinitas - nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdinga vienas ar keli požymiai: čiaudulys, niežulys, rinorėja (vandeningos išskyros) ir nosies užburkimas.
Klasifikacija:
1) Alerginis:
- Sezoninis (SAR)
- Epizodinis (simptomai <2 sav.)
- Ilgalaikis (simptomai >2 mėn.)
- Nuolatinis (NAR)
- Epizodinis (simptomai <1 mėn.)
- Ilgalaikis (simptomai – bent 2 dienas per savaitę ir ne trumpiau kaip 3 mėn. per metus)
- Profesinis
2) Infekcinis:
- Ūminis
- Lėtinis
- Specifinis
- Nespecifinis
3) Kitos kilmės
- Idiopatinis/ vazomotorinis
- Nealerginis eozinofilinis rinitas (NARES)
- Profesinis
- Hormoninis
- Vaistų sukeltas/ medikamentinis
- Kitų dirgiklių sukeltas/ medikamentinis
- Maisto sukeltas
- Emocinis
- Atrofinis
Paga simptomų trukmę:
Epizodinis – kontaktas su tokiais nuolatiniais alergenais kaip, kaip namų dulkių erkės ar naminių gyvūnų epidermis, plaukai, seilės yra epizodinis, trumpalaikis. < kaip 4 dienas/sav. arba < kaip 4 sav.Nuolatinis – trunka ištisus metus. > kaip 4 dienas/sav. arba > kaip 4 sav.
Pagal eigos sunkumą:
Lengvos eigos – simptomai netrukdo kasdienei veiklai, miegui;Vidutinio sunkumo eigos – trikdomas miegas ir kasdienė veikla;Sunkios eigos – pablogėjusi gyvenimo kokybė; vienas ar daugiau alergininio rinito (AR) padarinių: nenormalus miegas, sutrikus dienos veikla, laisvalaikis, problemos darbe, mokantis.
Etiologija:
AR – I tipo alerginė reakcija. Tai alergenų sukeltas ir IgE nulemtas, dažniausiai lėtinis noesies gleivinės uždegimas.
Alerginį rinitą sukelia alergenai:
SAR (išoriniai) sukelia augalų žiedadulkės (medžių,žolių, piktžolių), mikroskopinių grybų sporos.NAR (namų aplinkos) sukelia namų dulkių erkės, naminių gyvūnų epidermiai ir plaukai, paukščių plunksnos, mikroskopinių grybų sporos, vabzdžiai (tarakonai).Profesiniai alergenai: lateksas, mažos molekulinėsmasės medžiagos;Maisto produktai, maisto priedai;Vaistai (retai);
Alerginį rinitą provokuoja:
Teršalai;Kvėpavimo takų infekcijos;Dirgikliai – tabako dūmai, kvapai, dažai, aerozoliai, šaltas ar sausas oras, vaistai;Histamino turintys ar jį iš putliųjų ląst. atpalaiduojantys maisto produktai, priedai.
Patoginezė:
Alergenui patekus į organizmą ir sąveikaujant su putliosiomis ląstelėmis ir T limfocitais, putl ląst ir T limf ima išskirti IL-4.IL-4 skatina B limfocitus sintetinti Ig E ir put ląst proliferacijąPagaminti Ig E prisitvirtina ant putl ląst paviršiaus – įvyksta organizmo sensibilizacijaTodėl pakartotinai kontaktuojant su tuo pačiu alergenu, ant putl ląst paviršiaus esantys Ig E prisijungia šį Ag, kas paskatina putl ląst išskirti histaminą, leukotrienus, prostaglandinus, bradikininus – medž, sukeliančias nosies gleivinės uždegimą ir kaip jo klinikinę išraišką – alerginį rinitą.
Didelės įtakos turi citokinai. Endotelinės adhezijos molekules reguliuoja citokinai (IL-1, IL-4, IL-13, TNF-α); eozinofilai ekspresuota ligandus ICAM-1, VCAM-1. IL-4 ir IL-13 stimuliuoja IgE gamybą plazminėse ląstelėse. Chemokinai (eotaksinas, RANTES) lemia eozinofilų selektyvų kaupimąsi. IL-3, IL-5, GM-CSF aktyvuoja eozinofilus. (+179 psl Alergologijos vadovėlis)
Reziumė
- Autorius
- lsmumedicinosstudentas
- Tipas
- Konspektas
- Dalykas
- Medicina
- Kaina
- €3.38
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Vas 24, 2017
- Publikuotas
- "Informacijos neturime"
- Apimtis
- 28 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų