Konspektas apie B.Sruogą, "Dievų miško" analizė. Biografija ir kūrybos apžvalga.
Ištrauka
Sruoga - poetas, publicistas, literatūros mokslininkas, dramaturgas. Gimė Panevėžio apskrityje, Vabalninko valsčiuje, Baibokų vienkiemyje, gausioje ūkininkų šeimoje. Tėvai, šviesūs, laisvos dvasios valstiečiai, išleido į mokslus net keturis sūnus. Sruoga mokėsi Panevėžio gimnazijoje, nuo 1914 metų - Peterburgo, Maskvos universitetuose.
Šiuose miestuose XX amžiaus pradžioje studijuoja daug lietuvių: Čiurlionio seserys Jadvyga ir Valerija, aktorė Unė Babickaitė, rašytojas Ignas Šeinius. Į savo namus Maskvoje, kuriuose renkasi garsūs teatralai (Komisarževskaja), dainininkai (Šaliapinas), Lietuvos valstybės diplomatas poetas Jurgis Baltrušaitis, dažnai pasikviečia jaunus lietuvių studentus.
Jaunieji poetai, tarp jų ir Sruoga, žavisi modernizmu, skaito rusų simbolistų eilėraščius, svaigsta naujuoju menu. Sruoga tuo laiku atrodo itin originaliai: aukštas, laibas, vaikščioja apsisiautęs pečius juoda pelerina, užsiauginęs ilgus linų spalvos plaukus. Jautrus ir impulsyvus. 1919 m. grįžta į Lietuvą, išleidžia pirmąjį eilių rinkinį „Saulė ir smiltys" (1920), po kelerių metų - ir antrąjį „Dievų takais" (1923).
Vilniuje Sruoga dirba redakcijose, 1919 m. dalyvauja pirmoje (neoficialioje) tautinės vėliavos iškėlimo Pilies kalne ceremonijoje. 1920 m. Vilniaus kraštą okupavus Lenkijai, persikelia į Kauną. Rašytojas išsiskiria ryškiu temperamentu, gaivalinga prigimtimi, linksmomis akcijomis, mėgsta sąmojį. Įsikūrusiai „Literatūros ir meno kūrėjų draugijai" sugalvoja lakią santrumpą „Lemenkūdra", kuri neprigyja.
Sruoga - kandus ir kibus publicistas: karštai gina savo nuomonę, provokuoja, erzina. Laikraščiams rašo kandžius straipsnius, pasirašinėja skirtingais slapyvardžiais (Sirakūzinas, Markizas Tigrui Nėrkonori, Padegėlis Kasmatė). Prisidengęs jais, polemizuoja pats su savimi: giria, kritikuoja, šaiposi... Antanas Rūkas rašo: „Apie Balį Sruogą publicistą vaikšto tokia nuomonė - talentingas, nepamainoma plunksna, bet pavojingas, nesuvaldomas, nedrausmingas, nežinia, kokį pokštą sugalvos, kokią netikėtą bėdą iškrės. <...> Ir maža žmonių tesuprato gaivalingą natūrą, kuri netilpo savy, kuri veržėsi, dažnai be formos, bet su nuostabia drąsa." (Antanas Rūkas. Balio Sruogos biografijos bruožai. - Balys Sruoga mūsų atsiminimuose. Vilnius, 1996.)
1921-1923 m. Sruoga studijuoja Miuncheno universitete, lankosi menininkų kavinėse, teatruose, meno galerijose, studijose. Parašo poemą „Miestas", kurioje ekspresionistiniu stiliumi užfiksuoja Vokietijos didmiesčio įspūdį. Po kelerių metų išleidžia eilėraščių ciklą „Alpėse". Jame įspūdingais vaizdais perteikia gamtos (ir žmogaus) grožį ir gaivališką gyvybės jėgą. Poezijos Sruoga daugiau neberašo ir jaunystės eilių nemėgsta deklamuoti, tačiau kandus publicistas, ekscentriškas kritikas išlieka visą gyvenimą.
1924 m. sugrįžęs į Lietuvą, veda istorikę Vandą Daugirdaitę ir iki pat prarandant Lietuvai nepriklausomybę 1940 m. dirba Kauno Vytauto Didžiojo universitete. Poetas, publicistas tampa ir literatūros mokslininku: išleidžia knygą apie lietuvių dainas „Dainų poetikos etiudai", dėsto rusų literatūros istoriją.
Išsilavinęs ir talentingas rašytojas nesibrauna į elitą. Nuo Miuncheno laikų rengiasi kaip XIX a. Alpių kalnų gyventojas: dėvi laisvas, vos žemiau kelių juostele užsibaigiančias kelnes, ilgas, blauzdas aptempiančias kojines, vilki apsitrynusiu, visada kiek striukokų rankovių švarkeliu. Miunchene pamėgsta išvykas į gamtą - savaitgaliais su kuprine slidėmis keliauja į Alpių kalnus, nakvoja piemenų trobelėse. Į Alpes veda studentus - 1928,1929,1930 m. (pastarąją vasarą keliauja ir Nėris; keliautojai pasiklysta audroje ir vos nežūva). Kalnai, o ne miesčionių minia yra jo mėgstama erdvė.
Sruoga - talentinga ir spalvinga asmenybė. Jis neturi profesoriškos, „poniškos politūros", nepakenčia melo, nemėgsta diplomatijos, veidmainiško mandagumo, padėkų, nuobodžių kalbų, miesčionių, visų be išimties partijų, uniformuotų personų. Jo gyvenimo programa - maištinga laisvė ir individualizmas - išlieka svarbi iki pat mirties.
Sruoga mėgsta akcijas, originalius, kai kada pavojingus sumanymus. Garsėja kaip karšto būdo, netikėtų poelgių, sunkiai susivaldanti, itin permainingų jausmų asmenybė. Linksmybę ir ekstazę greitai keičia juoda melancholija, sarkazmas, dygumas; rūstų atokumą, uždarumą - triukšmingas reagavimas. Jei jis entuziastingai kuo nors susižavi, bet tasai asmuo nepateisina jo vilčių, susižavėjimas virsta neapykanta. „Didžiai jautrus kitų jam taikomam nenutašytam žodžiui, pats atitinkamoje situacijoje galėjo staigiai šmėkštelt liežuviu lyg išplaktu dalgiu." Rašytojas šmaikštus ir kandus. Daugelis vengia išgirsti jo kad ir juokais pasakytą nuomonę apie save. Bet visiems rūpi - ką pasakė Sruoga? Dėl tokių charakterio bruožų jį vieni labai mėgsta, kiti negali pakęsti.
Apie Sruogos įvairialypę asmenybę jo studentas yra pasakęs: „Balių Sruogų buvo koks šimtas, ir visi kitokie". Asmenybės „nesimetriškumą", ūmų būdą atliepia ir kiek netaisyklingas rašytojo veidas - viena pusė kiek švelnesnių bruožų nei kita.
Daugiau apie B. Sruogos asmenybę galima pasiskaityti prisiminimų knygose:
Balys Sruoga mūsų atsiminimuose.V.,1996Balys Didysis,V.,1997
Turinys
- \
Reziumė
- Autorius
- kregzde25
- Tipas
- Konspektas
- Dalykas
- Lietuvių kalba
- Kaina
- €2.39
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Gru 28, 2015
- Publikuotas
- 2015 m.
- Apimtis
- 20 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų