Moksleivių nugaros skausmų priežastys
Ištrauka
Problema ir jos aktualumas. Sveikas žmogus – tai harmoningai auganti, bręstanti, turinti sąlygas tenkinti savo dvasinius ir socialinius poreikius asmenybė. Sveikatą lemia genetiniai veiksniai, aplinka, paties žmogaus elgesys (Liesienė, 2002).
Skausmas – ne tik svarbi apsauginė organizmo reakcija, dažniausiai priverčianti kreiptis pagalbos. Tai neigiamas emocinis potyris, dažnai nesusilaukiantis deramo dėmesio, ypač vaikų atveju. Nuomonė, kad vaiko skausmas, palyginti su suaugusiojo, yra mažesnis, greičiau praeinantis, ugdantis charakterį, yra niekuo nepagrįsta. Atvirkščiai – vaikai jautresni skausmui nei suaugę. Vaikų skausmas yra plačiai paplitęs (Liesienė, 2002).
Žmonės visais laikais kentėjo nuo nugaros skausmų. Stuburo ligos yra labai paplitusios: apie 80% civilizuoto pasaulio gyventojų bent kartą yra jautę vienokio ar kitokio intensyvumo nugaros skausmą, apie 20% gyventojų periodiškai pasikartoja nugaros skausmas, trunkantis tris ir daugiau dienų. Nepaisant didelių medikų, mokslininkų ir vaistų bei fizioterapijos įrangos gamintojų pastangų, problema nėra išspręsta, vis daugiau ligonių neišvengia stuburo operacijų. Stuburo ligos paplitusios visose amžiaus grupėse (Seibutis, 2008).
Žmogaus nugara yra tikras inžinerinis stebuklas. Ji leidžia žmogui eiti išsitiesusiam, išlaikyti pusiausvyrą, pasilenkti, pasisukti, kelti daiktus, šokinėti ir bėgioti. Tačiau visi šie judesiai priklauso nuo darnaus daugybės elementų funkcionavimo. Nugarai tenka didžiulis krūvis – ji turi būti stipri, tačiau kartu ir lanksti. Kad nugara atliktų savo svarbiausias funkcijas, trys sistemos – kaulai, raumenys ir nervai – turi veikti kartu. Pažeidus bet kurią iš jų, gali atsirasti skausmas ir sąstingis, ribojantis darbingumą (Howard, 2002).
XXI amžius. Daugelio iš mūsų gyvenimo būdas yra mažai judrus: pamokos mokykloje, darbas kompiuteriu, ilgas televizoriaus žiūrėjimas, fizinės veiklos trūkumas. Ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje gali sukelti stuburo iškrypimą, laikysenos pasikeitimą, o tai nulemia nugaros skausmus. Tai ne vien suaugusiųjų problema. Šiuos nusiskundimus išsako paaugliai, netgi vaikai. Šiuolaikiniai vaikai neįsivaizduoja savo gyvenimo be kompiuterio. Dažnai atsiranda netgi priklausomybė nuo jo. Tai turi dideles pasekmes sveikatai netgi ankstyvame amžiuje. Vaikai tampa mažai judrūs, įgyja blogų įpročių, kurių metams bėgant atsikratyti vis sunkiau. (Francaitė-Daugėlienė, 2009).
Nugaros skausmo paplitimas vaikų amžiuje nurodomas skirtingas ir svyruoja nuo 17,6% iki 26% tarp 11–18 m. amžiaus vaikų (Jones, Macfarlane, 2005). Nugaros skausmai – dažnas negalavimas. Mockevičienė (cit. Kondrotienė, 2007) teigia, jog stuburo ligos sparčiai jaunėja. Tam įtakos turi netaisyklinga laikysena, nepatogi darbo vieta, sėdimasis darbas ar nuo mažens patiriamos stuburo mikrotraumos. Stuburas - svarbiausia žmogaus ašis, jo būklė priklauso nuo žmogaus elgsenos dar vaikystėje. Pastebima, kad jaunimas, ateinantis iš mokyklų, jau dažnai skundžiasi nugaros skausmais, turi tarpslankstelinių stuburo pažeidimų ar stuburo išvaržų.
Pastarųjų metų medicinos tyrimai parodė, kad kasmet vis daugėja moksleivių, kurie skundžiasi nugaros skausmu ir savo medicinos kortelėje randa užrašą - „netaisyklinga laikysena" (Perminaitė, 2009).
Taigi nugaros skausmas rimta problema, kuri yra aktualesnė suaugusiųjų tarpe. Tačiau įvairių autorių teigimu, nugaros skausmas pasireiškia vaikams ir paaugliams. Šiame darbe stengsimės sužinoti ar 14 – 18 metų moksleiviai skundžiasi nugaros skausmu ir svarbiausia, kokios priežastys lemia nugaros skausmui pasireikšti šiame amžiaus tarpsnyje.
Tyrimo objektas: 14 – 18 metų moksleivių nugaros skausmų priežastys.
Hipotezė. Tikėtina, kad nugaros skausmų priežastys gali būti: 1) mažai judrus gyvenimo būdas (pamokos mokykloje, darbas kompiuteriu, ilgas televizoriaus žiūrėjimas, ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje), 2) ilgalaikės netaisyklingos padėtys (netaisyklingas sėdėjimas, stovėjimas, svorių kėlimas, perkėlimas, nešimas), 3) dažnai atliekami nesaugūs pratimai.
Tyrimo tikslas – nustatyti 14 – 18 metų moksleivių nugaros skausmų priežastis.
Uždaviniai:
- Išanalizuoti teorinius nagrinėjamos problemos pagrindus.
- Remiantis anketos duomenimis, atskleisti 14 – 18 metų moksleivių nugaros skausmų priežastis.
Tyrimo metodai:
- mokslinės literatūros analizė;
- anketinė apklausa;
- matematinė statistinė analizė.
Tyrimo dalyviai –gimnazijos IX – XII klasių mokiniai, imtis – 61 moksleivis, gimnazijos IX – XII klasių mokiniai, imtis – 53 moksleiviai. Tyrimas buvo atliktas 2010 m. vasario mėnesį 2 – 3 dienomis.
Bakalauro darbo struktūra.
Šį bakalauro darbą sudaro: santrauka lietuvių kalba, įvadas, 2 skyriai, išvados, naudotos literatūros sąrašas (66), santrauka anglų kalba, priedai. Tyrimo duomenis iliustruoja 2 lentelės, 19 paveikslų. Prieduose pateikiama anketa. Darbo apimtis – 55 psl.
Turinys
- Stuburio ligos,
- Nugaros skausmai
- Moksleivių nugaros skausmas
- Diskomfortas
- Medicina, Kineziterapija
- Ligoninė, kintanti medicina
Reziumė
- Autorius
- melynauzrasine
- Tipas
- Diplominis darbas
- Dalykas
- Medicina
- Kaina
- €12.63
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Rgs 12, 2018
- Publikuotas
- 2010 m.
- Apimtis
- 62 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų