Piliečių dalyvavimas vietos savivaldos sprendimų priėmimo procesuose Biržų rajono savivaldybėje
Ištrauka
Lietuvoje pasikeitus santvarkai politinį gyvenimą sudaro daugybė politinių procesų ir reiškinių kaip rinkimai, referendumai, piketai, susirinkimai, peticijos, kuriuos lemia politiniai, ekonominiai, teisiniai ir socialiniai veiksniai.
Dalyvavimo kultūra laikoma viena iš esminių politinės kultūros elementų. Piliečių dalyvavimas sprendimų priėmimo procese liudija apie visuomenės aktyvumą, piliečių interesų atspindėjimą priimtuose sprendimuose, sprendimų priėmimo efektyvumą ir reikalingumą, skatina pasitikėjimą valstybės ir savivaldybės institucijomis, formuoja pilietinę atsakomybę, kuri pasireiškia kiekvieno piliečio asmeninio dalyvavimo visuomenės svarbos suvokimu.
Piliečių dalyvavimas viešąjame administravime, žinomo autoriaus A. Raipos (2001) teigimu, yra pilietinės visuomenės išraiška. Gyventojų dalyvavimas vietos valdžios institucijose suteikia sprendimo priėmėjui informacijos reikalingos nustatant prioritetus, sprendžiant problemas, kuriant socialines programas. Gyventojų įsitraukimas į sprendimų priėmimo procesus yra labai aktualus vietos savivaldai. Savivaldybės ir jų padaliniai yra arčiausiai piliečių esančios valdžios institucijos, kurių užduotis ir yra tarnauti piliečiams. Kad priimi sprendimai būtų svaresni, reikia konsultuotis, tartis, išklausyti – kitaip tariant, įtraukti piliečius į viešąjį administravimą, nes kas geriau nei patys piliečiai, žino ko jai labiausiai reikia. Todėl tarp vietinės valdžios ir savo piliečių turi būti apipusis bendradarbiavimas.
Įsitraukdami į viešąjį administravimą žmonės įgalina tarnautojus priimti efektyvius sprendimus, nes patys susiduria su sprendžiamais klausimais kasdieniniame gyvenime. Tačiau esant dabartiniai situacijai dar reikėtų tobulinti gyventojų įtraukimo į savivaldybės politikos procesus tiek teisinę, tiek ir praktinę bazes, nes sprendimų realizacijos efektyvumas padidėja tik tuomet kai vykdytojai dalyvauja sprendimo parengimo ir priėmimo procese ir tiki tuo, ką daro.
Apie piliečių dalyvavimą viešąjame administravime ir savivaldybėse mokslinės medžiagos galima rasti tiek užsienio, tiek ir lietuvių autorių literatūroje. Iš lietuvių autorių derėtų išskirti gerai žinomą autorių A. Raipą (2001), L. Stračinskienę (2011), A. Bučinską (2001) ir užsienio autorių E. H. Klijn (2003), E. Freeman (1984), N. Thom, A.Ritz (2000), R. Agranov, M. McGuire (2001). Taip pat nemažai teisės aktų, ministerijų programų bei rekomendacijų.
Darbo objektas – piliečių dalyvavimas vietos savivaldos sprendimų priėmime.
Darbo tikslas – išanalizuoti piliečių dalyvavimą vietos savivaldos sprendimų priėmime.
Darbo uždaviniai:
- Išanalizuoti piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmimo teorinius aspektus.
- Išanalizuoti piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmimo teisinį reglamentavimą Lietuvoje.
- Išnagrinėti Biržų rajono savivaldybės piliečių dalyvavimo sprendimų priėmimo procesuose praktinius aspektus.
Darbo metodai. Darbe taikytas analitinis bei aprašomasis metodai, buvo atliktas kiekybinis tyrimas: anketinė gyventojų. Apklausa atlikta internetinėje erdvėje. Tyrimo imtis – 150 respondentų. Gauti 128 respondentų atsakymai. Papildyti gautiems duomenims, taip pat buvo atlikta 4-turių skirtingų Biržų ir Biržų rajono seniūnijų specialistų anketinė apklausa.
Darbą sudaro: santrauka, 3 skyriai, 3 paveikslai, 1 lentelė, išvados, literatūra, 2 priedai.
Turinys
- Įvadas8
- 1. Piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmime teoriniai aspektai10
- 1.1. Piliečių dalyvavimo samprata, funkcijos ir uždaviniai10
- 1.2. Piliečių dalyvavimą vietos savivaldoje lemiantys veiksniai14
- 1.3. Piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmime svarba17
- 2. Piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmime teisinis reglamentavimas20
- 2.1. Europos Sąjungos teisinė bazė, reglamentuojanti piliečių dalyvavimą savivaldoje20
- 2.2.2. Lietuvos Respublikos teisinė bazė, reglamentuojanti piliečių dalyvavimą savivaldoje23
- 3. Piliečių dalyvavimo vietos savivaldos sprendimų priėmimo procesuose Biržų rajono savivaldybėje analizė27
- 3.1. Tyrimo metodologija27
- 3.2. Tyrimo rezultatai ir jų analizė28
- Išvados36
- Literatūra38
- Priedai40
Reziumė
- Autorius
- kristinaj2@blog.lt
- Tipas
- Diplominis darbas
- Dalykas
- Viešasis administravimas
- Kaina
- €11.19
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Spa 7, 2016
- Publikuotas
- 2014 m.
- Apimtis
- 41 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų