Šizofrenija „A Beautiful Mind“ filme pagal MOHO modelį
Ištrauka
Psichikos sveikata – sudėtinė žmogaus sveikatos dalis. Stiprios psichikos sveikatos žmogus lengviau įveikia stresą, geba palaikyti gerus santykius su šeima, draugais, priima tinkamus sprendimus ir už juos atsako, džiaugiasi gyvenimo pilnatve ir tą malonumą išreiškia aplinkiniams. Kai žmogaus organizme sutrinka vidinė pusiausvyra, dažnai pablogėja ne tik psichikos sveikata, bet ir fizinė. Sutrikusi sveikata tampa milžiniška problema pačiam individui, jo šeimai, taip pat visuotinė sveikatos, socialinė ir ekonominė problema. Kaip rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau−PSO) skaičiavimai, 12 proc. visos pasaulio ligų naštos priskiriama psichikos sveikatos problemoms. Ateityje ši procentinė dalis gali gerokai padidėti, jei nebus mažinami psichikos sveikatą žalojantys veiksniai ir nebus ieškoma reikiamų išteklių psichikos ligoms gydyti. Lietuvoje šizofrenija serga apie 0,6 proc. gyventojų, o pasaulio gyventojų – apie 1 proc.
Šizofrenija yra lėtinė psichinė liga, kuri palaipsniui pažeidžia mąstymą, jausmus, valią ir suvokimą. Ligos simptomai: mąstymo sutrikimas, nenuoseklumas, haliucinacijos, kliedesiai. Sergantysis ilgainiui keičiasi: jis ima gyventi tarsi „nerealiame pasaulyje“, jam sunku išlaikyti dėmesį, sunkiau mokytis, dirbti, jis ima elgtis kaip koks nors ypatingas asmuo, manyti, kad aplinkiniai jam linki blogo, stengiasi pakenkti. Jis pradeda lėčiau kalbėti, lėtėja jo mąstymas, nenori ką nors veikti, jį apima apatija, nesugeba prisižiūrėti, sumenkėja jausmų gama, išnyksta susidomėjimas gyvenimu, nutrūksta kontaktai su šeima. Ligai būdingi pasikartojantys priepuoliai ir geros būsenos laikotarpiai. Pavojingiausi – pirmieji 6 ligos metai, kuomet įvyksta daugiausia savižudybių. Statistiniais duomenimis, 50 proc. sergančiųjų šizofrenija bando žudytis, 10 proc. nusižudo. Jei sergantysis šizofrenija išgyvena iki 60 m., vyresniame amžiuje ligos simptomai tampa mažiau išreikšti. Pasveikti visiškai ar iš dalies yra galimybė, ypač tiems asmenims, kuriems liga diagnozuojama pradiniuose etapuose, jei parenkami tinkami vaistai ir gydymo metodai, ligoniai turi šeimos palaikymą bei geresnes socialines garantijas.
Tikslas yra išnargrinėti, kaip šizofrenija paveikia pagrindinio veikėjo gyvenimą, jo veiklą, kaip elgesys, veikla , liga keičiasi siužeto eigoje ir tai išanalizuoti ergoterapijos modelio pagalba.
Nagrinėjau filmą „A beautiful mind“, kurio pagrindinis veikėjas serga šizofrenija ir pasitelkiant MOHO modelį nagrinėjau jo veiklos sutrikimus dėl lėtinės psichikos ligos.
Turinys
- Įvadas
- Literatūros apžvalga
- Filmo analizė
- Analizė pagal MOHO
- Išvados
- Literatūra
Literatūros sąrašas
- https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/gyvenimas-su-sizofrenija-issukis-kuri-galima-iveikti
- https://nursinganswers.net/essays/depiction-of-mental-illness-in-a-beautiful-mind-nursing-essay.php
- Schultz S.K., Andreasen N.C. Schizophrenia. Lancet 1999; 353: 1425–1430
- Kriščiūnas A., Kerpė R., Kimtys A. ir kt. Ergoterapija, Kaunas: Vitae Litera, 2008
- Kriščiūnas A. Psichikos ligos ir mes, Vilnius, 2002,
- Psichiatrijos aktualijos Šizofrenijos gydymo gairės. 2010,
- Kazilionyje B. Šizofrenija – liga, kaip ir kitos. Sveikas žmogus. Nr.9. 2002 m;
Reziumė
- Autorius
- Desoliacija
- Tipas
- Tyrimas
- Dalykas
- Medicina
- Kaina
- €1.71
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Gru 28, 2020
- Publikuotas
- 2020 m.
- Apimtis
- 12 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų