Baltymų inžinerija

12 psl. / 2125 žod.

Ištrauka

Baltymai – tai iš aminorūšgčių sudarytos makromolekulės, kurios organizme atlieka įvairias funkcijas, nuo molekulinio variklio iki signalų perdavimo. Plačiai pripažįstamas baltymų dalyvavimas įvairiuose ląsteliniuose procesuose paskatino sutelkti pastangas į jų funkcijų nustatymą iš aminorūgščių sekų ir, jeigu įmanoma, iš jų struktūros (Keskin et al., 2008).

Modifikuoti galima ne tik baltymus, bet ir jų aminorūgščių sekas koduojančius genus. Palikuonims perduotas genų rinkinys nusako jo genotipą ir fenotipą, todėl žmonės emėsi analizuoti įvairių organizmų genus ir ką jie nulemia, tikėdamiesi, kad vieną dieną galės tai valdyti.

Dar visai neseniai buvo neįmanoma įsivaizduoti, kad ateis diena, kai galėsime ne tik analizuoti įvairių organizmų (tarp jų ir žmogaus) genus, bet ir jais manipuliuoti. Šiuolaikiniai genų technologijos metodai leidžia kurti naujus genetinio kintamumo variantus laboratorijos sąlygomis ir gauti norimo genotipo bei fenotipo organizmus perkeliant geną iš vieno organizmo į kitą arba modifikuojant tam tikrus paties organizmo genus.

Šie eksperimentai pasidarė įmanomi tik tuomet, kai mes galiausiai supratome, kas ir kaip vyksta gamtoje. Šiuo konkrečiu atveju reikėjo išsiaiškinti genų rekombinaciją, DNR replikaciją, DNR reparaciją ir kitus procesus. Negana to – pačioje gamtoje tokie procesai nuolat vyksta. Genais gali susikeisti net labai tolimi mikroorganizmai. Dabar jau įprasta perkelti eukariotų genus arba genomo fragmentus į bakterijų (prokariotų) genomus.

Rekombinantinės DNR technologija, genų inžinerija ir biotechnologijos esmingai pakeitė šiuolaikinę mediciną ir žemdirbystę (Kučinskas, 2013).

Referato tikslas: Išanalizuoti baltymų inžinerijos naudą ir žalą naudojant įvairius literatūros šaltinius.


Turinys

  • Baltymų reikšmė ir panaudojimas
  • Įgimtoji cheminė ligacija
  • Išreikšta baltymų ligacija
  • Rekombinantinių baltymų kūrimas ir panaudojimas
  • Rekombinantiniai baltymai medicinoje
  • Insulino gamyba
  • Vakcinų kūrimas
  • Transgeniniai organizmai
  • Transgeniniai augalai žemdirbystėje
  • Genetiškai modifikuotų organizmų panaudojimo žemės ūkyje nauda ir žala

Literatūros sąrašas


  1. Bhatia S. 2015. Biotechnology in Pharmaceutical Sciences. History and Scope of Plant Biotechnology. Modern Applications of Plant Biotechnology in Pharmaceutical Sciences. 2015. 1: 1-30.

  2. David R, Richter MPO, Beck-Sickinger AG. 2004. Expressed protein ligation: Method and applications. European journal of biochemistry. 2004; 271 (4): 663-667.

  3. Dawson PE, Muir TW, Clark-Lewis I., Kent SB. 1994. Synthesis of proteins by native chemical ligation. Science. 1994. 266: 776-779.

  4. Keskin O, Gursoy A, Ma B, Nussinov R. 2007. Principles of Protein−Protein Interactions: What are the Preferred Ways For Proteins To Interact?. Chemical reviews. 2008. 108: 1225-1224. ACS Publications.

  5. Kučinskas V, 2013. Genų inžinerija. Genetikos ir genomikos pagrindai. 233.

  6. Muir TW, Sondhi D., Cole PA. 1998. Expressed protein ligation: A general method for proteing engineering. PNAS. 1998. 95 (12): 6705-6710.

  7. Sanvido O., Romeis J., Bigler F. 2007. Ecological impacts of genetically modified crops: ten years of field research and commercial cultivation. Adv Biochem Engin/Biotechnol. 2007. 107: 235-278.

  8. Sevastsyanovich YR, Alfasi SN, Cole JA. Sense and Nonsense from a Systems Biology Approach to Microbial Recombinant protein Production. Biotechnol Appl Biochem. 2010; 55: 9–28.


Reziumė

Autorius
Mokytoja-konsultante
Tipas
Referatas
Dalykas
Biologija
Kaina
€2.28
Lygis
Universitetas
Įkeltas
Vas 9, 2023
Publikuotas
2020 m.
Apimtis
12 psl.

Susiję darbai

Vienaląsčių baltymų gamyba

Biologija Referatas 2015 m. kamile191
Referatas apie dumblius ir iš jų išgaunamus baltymus. Darbe rašoma apie dumblius, jų sandarą. Taip pat spirulina ir chlorelė, baltymų kiekį juose, naudą...

Baltymų transliacija

Biologija Prezentacija 2016 m. ievutukas
Darbe pristatomas baltymų sintezės viena iš etapų - transliacija. Paaiškintas šis procesas, yra vaizdinė medžiaga.

Baltymų sintezė

Biologija Prezentacija ginaamber
Baltymų sintezė Baltymų biosintezė DNR  Aktino ir Miozinos baltymų skaiduolos raumeninėje ląstelėje.