Įmonės vertės nustatymo būdų analizė
Ištrauka
Turto vertinimas reikalingas tiek perkant, tiek ir parduodant turtą, jį įkeičiant ar kitaip keičiant jo juridinį statusą, prašant finansavimo ir pan. Šiame darbe aptarsime pagrindinius įmonės vertės nustatymo metodus. Turto arba verslo vertinimas atliekamas šiais tikslais:
- Finansinių ataskaitų sudarymo;
- Apmokestinimo;
- Draudimo, nuostolių nustatymo;
- Įkeitimo;
- Nuosavybės teisės perleidimo;
- Kitais tikslais.
Bandysime išsiaiškinti kas tai yra vertinimas, kokie metodai kaip veikia ir kada juos naudoti. Būtina pabrėšti, jog parenkamas metodas priklauso nuo vertinimo tikslo, taip pat nuo to, kuriai turto grupei ar verslo sričiai priklauso vertinimo objektas, kadangi skirtingoms kategorijoms tikslinga taikyti atitinkamus pripažintus vertinimo metodus.
Pagrindiniai šiame darbe aptariami metodai:
- Diskontuotų piniginių srautų metodas
- Palyginamųjų kainos daugiklių metodas
- Investicijų grąžos metodas
Prieš pradedant bet kokį verslo perdavimo ar verslo pirkimo sandorį, tikslinga žinoti verslo vertę, dėl kurios vėliau bus deramasi derybų metu. Todėl norint pagrįstai įvertinti verslo vertę, reikalinga atlikti jo vertinimą. Visos bendrovės yra skirtingos: jaunos ir mažos įmonės, sparčiai augančios įmonės, brandžios įmonės, finansinių sunkumų turinčios įmonės, tad į verslo vertinimą reikia žiūrėti labai atsakingai ir tikslingai pasirinkti vertinimo metodą, kuriuo bus nustatoma vertinamo objekto vertė. Dažniausiai sandorio metu pateikiama pardavimo-pirkimo kaina skiriasi nuo įvertinimo metu gautos vertės, tačiau vertinimas labai svarbus prieš pradedant sandorį. Žinant įmonės vertę lengviau nustatyti derybų ribas. Pagrindinis skirtumas tarp vertės ir kainos yra tai, kad vertė atspindi rinkos požiūrį į vertinamo objekto naudingumą, tuo tarpu kaina yra pinigų suma, kuri yra paprašyta, pasiūlyta ar sumokėta už verslą.
Nustatyta įmonės vertė taip pat reikšmingai priklauso nuo vertintojo tikslo, naudotų metodų bei informacijos, kuria buvo remiamasi vertinimo metu. Dažniausiai vertinimo metu yra analizuojama tokia vidinė ir išorinė informacija:
- Įmonės finansinės ataskaitos;
- Aiškinamieji raštai;
- Finansinės prognozės;
- Kiti įmonės vidaus dokumentai;
- Analogiškų įmonių finansinių rodiklių vertinimą;
- Rinkos ir ūkio šakos tendencijas;
- Vartotojų poreikių analizę;
- Konkurencinę aplinką;
- Bendrą makroekonominę perspektyvą ir pan.
Egzistuoja labai daug įmonės vertės nustatymo metodų, todėl reikia labai atidžiai parinkti tinkamą, kuris atskleis tą įmonės vertę, kuri aktuali užsakovui ir kuris vertintojo požiūriu, geriausiai ir tiksliausiai atspindės įmonės vertę atviroje rinkoje. Vertinant verslą, tikslinga vertės skaičiavimus atlikti keliais metodais – tokiu būdu gaunama tiksliausia vertė.
Turinys
- Įžanga3
- Verslo vertinimo metodai5
- Lyginamieji metodai ir jų taikymas7
- Išlaidų (kaštų) grupės metodai10
- Pajamų vertės grupės metodai12
- Išvados17
- Literatūra ir šaltiniai18
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Rgp 22, 2016
- Publikuotas
- 2013 m.
- Apimtis
- 18 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų