Dauno sindromas, priežastys, požymiai, diagnostika, gydymo principai, pasikartojimo rizika
Ištrauka
Kiekvieno žmogaus prigimts lemia siekiamybę būti humanišku. Tad ar žmogiška būtų žmones, gimusius su Dauno sindromu tarsi išbraukti iš visuomenės? Ar įmanoma juos kaltinti dėl to, kokie jie gimė? Moksliniais tyrimais iki šiol nepavyko nustatyti, kad Dauno sindromas būtų susijęs su tėvų ligomis, dieta, vaistų, alkoholio, narkotikų vartojimu. Vienintelis akivaizdus dalykas yra Dauno sindromo ryšys su motinos amžiumi: 35- 40 metų sulaukusioms moterims rizika susilaukti kūdikio su Dauno sindromu yra keletą kartų didesnė nei jaunesnėms. Ir vis dėlto pažymėtina, kad 80 proc. vaikų su Dauno sindromu gimsta jaunesnėms nei 35 metų moterims. Šie ir kiti panašūs duomenys tik įrodo, kad Dauno sindromu sergantys žmonės yra vienodai vertinga gyvybė kiek viskas šiame pasaulyje ir negalima kaltinti nei tėvų, nei aplinkos, tereikia atkreipti visuomenės dėmesį, kad nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo galimybės susilaukti tokia liga sergačio vaiko. Todėl susiklosčius tokiai situacijai nereikia ieškoti kaltų, o verčiau stengtis išūgdyti pilnavertį visuomenės narį, kiek įmanoma geriau galintį integruotis į socialinį gyvenimą.
1866 m. anglų gydytojas John Langdon Down pirmą kartą aprašė grupę atsilikusių vaikų, kurie visi buvo panašios išvaizdos („panašūs į mongolus“) ir tuo skyrėsi nuo kitų protinį atsilikimą turinčių vaikų. Šio sindromo, kuris apie 1960 m. pradėtas oficialiai vadinti jį aprašiusio žmogaus pavarde – Dauno sindromas – priežastis buvo atskleista tik po šimtmečio, pažengus genetikos mokslui. 1959 m. mokslininkai Jerome Lejeune ir Patricia Jacobs nustatė chromosominę šio sindromo priežastį: paaiškėjo, kad tokie žmonės savo ląstelėse turi tris 21-ąsias chromosomas vietoje reikalingų dviejų.
Dauno sindromas arba trisomija 21 – genetinis sutrikimas, sukeltas papildomos visos arba dalies 21 chromosomos buvimo (būtent dėl to, kad šį sindromą sukelia trijų 21-ųjų chromosomų buvimas, ji ir vadinama trisomija 21). Dažnai į Dauno sindromą įeina gebėjimo mokytis, mąstymo ir fizinio vystymosi pablogėjimas. Susiformuoja sindromui tipiška veido forma. Dauno sindromas paprastai nustatomas po žmogaus gimimo.
Turinys
- Tikslas3
- Uždaviniai3
- Įvadas3
- Dauno sindromas 3-5
- Atsiradimo priežastys 5-6
- Dauno sindromo požymiai 6-7
- Ligos eiga 7-8
- Diagnostika8
- Medicininis gydymas9
- Pasikartojimo rizika 9-10
- Patarimai ir profilaktika10
- Išvados11
- Informacijos šaltiniai12
- Priedai………………………………………………………………………………………… 13-14
Reziumė
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lap 24, 2015
- Publikuotas
- 2013 m.
- Apimtis
- 14 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų