Dispersinės sistemos
Ištrauka
Tikrieji tirpalai yra vienalytė (homogeninė) sistema, kurioje tarp tirpiklio molekulių yra tolygiai pasiskirsčiusios ištirpusios medžiagos dalelės– molekulės arba jonai.
Tirpikliu vadinama medžiaga, kurios agregatinė būsena susidarant tirpalui nesikeičia.
Dujoms arba kietosioms medžiagoms tirpstant vandenyje tirpikliu yra vanduo, tirpstant skysčiui skystyje, jie abu nekeičia išvaizdos ir tirpikliu laikomas tas, kurio yra daugiau.
Tirpikliu gali būti ne tik vanduo, bet ir skystas amoniakas, anglies tetrachloridas, acetonas, benzenas, CS2, etanolis, skystas SO2 ir kt.
Medžiaga gerai tirpsta chemiškai į ją panašiame tirpiklyje. Todėl poliniuose tirpikliuose (H2O ar NH3, ar C2H5OH) puikiai tirpsta polinės (HCl, H2S, P4O10, CO2) ir joninės (NaCl, NaOH) medžiagos, o nepoliniuose tirpikliuose (CCl4, C6H6) – nepolinės medžiagos (Cl2, Br2, I2, organinės medžiagos – cukrus).
Susilietus medžiagai su tirpikliu, atsiranda trauka tarp tirpinamos medžiagos dalelių ir tirpiklio molekulių, medžiaga tirpsta. Tirpinant kietą medžiagą vandenyje, ji ne tik suyra iki molekulių ar jonų, tačiau dar stebimi ir šiluminiai tirpimo reiškiniai, t.y. šiluma arba išskiria, arba sunaudojama (tirpalas atšąla arba įšyla).
Tirpstant kietai medžiagai skystame tirpiklyje, pvz.: kokiai nors druskai vandenyje, kristalinei gardelei suardyti naudojama šiluminė energija. Tai endoterminis procesas.
Patekusios į tirpalą medžiagos dalelės (molekulės ar jonai) jungiasi su tirpiklio molekulėmis, sudarydamos solvatus arba hidratus. Šis procesas – egzoterminis ir vadinamas hidratacija, jei tirpiklis vanduo arba solvatacija, jei naudojamas kuris kitas tirpiklis.
Jeitirpstant kietai medžiagai jonų hidratacijos šiluma yra didesnė už kristalinės gardelės suardymo šilumą, tirpalas įšyla (vyksta egzoterminis tirpimo procesas). Taip tirpsta šios medžiagos: Na2SO4; Na2CO3; KOH; NaOH; AlCl3.
Jei kristalinei gardelei suardyti hidratacijos šilumos nepakanka, tai medžiaga tirpdama šilumą naudoja iš aplinkos ir tirpalas atvėsta (endoterminins tirpimo procesas). Taip tirpsta NaNO3; KNO3; NH4NO3; KCl; NaCl; K2SO4.
Turinys
- Dispersinės sistemos
- Tikrieji tirpalai
- Vanduo
- Vandens agregatinės būsenos
- Vandens paviršiaus įtempimas
- Kiekybinė tirpalų charakteristika
Reziumė
- Autorius
- aauudd
- Tipas
- Konspektas
- Dalykas
- Chemija
- Kaina
- €1.67
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Vas 12, 2018
- Publikuotas
- 2017 m.
- Apimtis
- 13 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų