Maisto prekės, konspektas
Ištrauka
Vitaminai. Vaisiuose ir daržovėse yra apie 11 vitaminų. Vyrauja vitaminas C. Jo daugiausia erškėtuogėse, juoduosiuose serbentuose, paprikose, petražolėse, citrusiniuose vaisiuose.
Azotinės medžiagos – baltymai, amino rūgštys, fermentai. Baltymų česnakuose 6,5%, pupose 6,0%, žirneliuose 5,0. Daugiausia baltymų riešutuose – iki 16,5%.
Riebalų – nedaug – 0,6% (mėlynėse, krapuose, petražolėse), šaltalankyje 2,5%. Daug grybuose, riešutuose (lazdyno 66,9%).
Pagal augalo dalies vartojimą maistui daržovės skirstomos į vegetatyvines ir vaisines. Vegetatyvinių daržovių valgomos dalys yra šaknys, stiebai, lapai, pumpurai, žiedynas. Vaisinių daržovių – tik vaisiai.
Vegetatyvinės: skirstomos į 7 grupes:
- Gumbavaisiai (bulvės, topinambai, batatai).
- Šakniavaisiai (morkos, burokėliai, ridikai, ridikėliai, petražolės, salierai, pastarnokai, gelteklės, ropės, griežčiai ).
- Kopūstinės daržovės (baltagūžiai, raudongūžiai, savojos, briuselio, kaliaropės, brokoliai, pekino, lapiniai, žiediniai kopūstai).
- Svogūninės (svogūnai, česnakai, porai).
- Salotinės ir špinatinės (salotos, špinatai, rūgštynės).
- Prieskoninės (agurklė, gelsvė, kalendra, kmynai, krapai, krienai, čiobreliai, peletrūnas, bazilikai, rozmarinas, petražolės).
- Desertinės (rabarbarai, artišokas, šparagai).
Vaisinės:
- Moliūginės (agurkai, melionai, moliūgai, cukinijos, patisonai).
- Pomidorinės (pomidorai, baklažanai, paprikos).
- Grūdinės ir ankštinės ( žirniai, pupelės, pupos, cukriniai kukurūzai).
Šviežių daržovių ir vaisių laikymas. Optimali temperatūra 0ºC (±1ºC), tačiau vieni vaisiai ir daržovės labiau mėgsta šilumą, o kiti atsparūs šalčiams. Bulvės, arbūzai laikomi 2-4 ºC temperatūroje, neprinokę pomidorai, ananasai, bananai 10-16ºC , kai kurių veislių obuoliams, svogūnams, česnakams, riešutams tinkamiausia temperatūra +2-3 ºC.
Aukštesnė kaip optimali temperatūra skatina gyvybinės veiklos procesus ir trumpina laikymo trukmę, o žemesnė kenksminga tuo, kad vaisiai ir daržovės gali sušalti.
Daugeliui vaisių ir daržovių tinkamiausias santykinis oro drėgnumas yra 90-95 %. Jei drėgmės trūksta, vaisiai ir daržovės išskiria vandenį ir pradeda vysti, jei drėgmės per daug – užsiveisia pelėsis. Svogūnams, riešutams reikalinga 70-77% santykinė oro drėgmė. Svarbu, kad laikymo rėžimas būtų vienodas. Svyruojant temperatūrai ir oro drėgnumui, vaisių ir daržovių paviršiuje koncentruojasi drėgmė, pagreitinanti gedimą.
Turinys
- Pagal struktūrą ir augimo vietą vaisiai skirstomi į šias grupes:
- • sėklavaisiai;
- • kaulavaisiai;
- • uogos;
- • subtropikų ir tropikų (atogrąžų ir poatogrąžų) vaisiai.
- Sėklavaisiai - obuoliai, kriaušės, svarainiai, šermukšniai. Juos sudaro odelė, minkštimas, šerdelė ir sėklalizdis su sėklomis.
- Kaulavaisiai - abrikosai, persikai, vyšnios, trešnės, slyvos. Juos sudaro minkštimas ir kaulas.
- Uogos būna tikrosios, netikrosios ir sudėtingos.
- Tikrosios – vynuogės, serbentai, agrastai, spanguolės, bruknės, mėlynės, girtuoklės, šilauogės. Jas sudaro odelė ir minkštimas su sėklomis.
- Netikrosios – žemuogės, braškės. Jas sudaro minkštimas su sėklelėmis paviršiuje.
- Sudėtingosios – avietės, gervuogės. Jas sudaro ant vieno vaiskočio tarpusavy suaugę vaisiai su sėklelėmis.
Reziumė
- Autorius
- panelea
- Tipas
- Konspektas
- Dalykas
- Pramonė ir gamyba
- Kaina
- €3.63
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Spa 31, 2016
- Publikuotas
- 2016 m.
- Apimtis
- 62 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų