Prenatalinė burnos ligų profilaktika
Ištrauka
Nėštumas yra delikati būsena sudaryta iš sudėtingu fiziniu psichologinių pakitimų organizme. Nėštumas yra ypatinga fiziologinė būsena kuriai būdinga laikini kūno adaptaciniai pokyčiai, taip pat padidėja įvairių hormonų gamyba , tokių kaip estrogenas, progesteronas, gonadotropinas ir relaksinas. Burnos ertmės sveikata yra veikiama ir endokrininių veiksnių, kurie gali turėti ir trumpalaikį ir negrįžtamąjį modifikacijų atsiradimo poveikį kuris laikomas patologija [1].Vargnes ir kt. padarė 17 mokslinių straipsnių meta analizę ir padarė išvada, kad yra statistinis reikšmingas atvėjis tarp peiodontito ir priešlaikinio gimdymo [2].
Alina Pūrienė ir kt. atliktame Tyrime dalyvavo 363 nėščios moterys iš Vilniaus miesto, joms buvo pateiktas anoniminis klausimynas. Atsako dažnis 79%. Respondentų amžiaus vidurkis buvo 27.52 ± 0.62 metų. 83.5% lankėsi odontologijos klinikoje reguliariai, 60.63% žinojo ,kad periodonto ligos turi įtakos jų vaisiui, 75% apklaustųjų teigė žinias apie burnos priežiūra gaunančios iš populiariosios literatūros dažniau nei iš medicinos atstovų. Moterys lankančios privačias odontologijos klinikas, gauna daugiau informacijos nei viešosiose klinikose (81.9% ir 63.8%) atitinkamai. 60,6% atsakiusiųjų informacija apie burnos priežiūrą gavo iš savo ginekologų. 25.7% respondenčių teigė, kad jos negavo jokios informacijos nėštumo metu apie burnos priežiūrą. Išvada. Apskritai informacija apie burnos priežiūra buvo pasiekiama visoms nėščiosioms dalyvavusioms tyrime. Informacija apie burnos priežiūrą iš odontologų nebuvo pakankama. Pagrindinis informacija apie burnos priežiūra buvo gaunama iš ginekologų ir kitų šaltinių tokiu kaip žurnalai, internetas ir kt. [3].
Allston AA ir kt. teigia, kad išsamiame nėščiųjų sveikatos tyrime turėtu būti vertinam ir burnos sveikatos būklė, bet ji dažnai praleidžiama [4]. Tik nuo 22 iki 34 procentų JAV gyvenančių moterų nėštumo metu konsultuojasi su odontologu. Net tada kai burnoje atsiranda būklės pakitimų, puse nėščių moterų pasirūpina burnos sveikata [5].
Burnos ligų kontrolė yra svarbi nes ji saugo moters sveikatą ir palaiko gerą gyvenimo kokybę ir turi potencialą sumažinti patogeninių bakterijų perdavimą iš motinos vaikui. Moters išankstinė nuomonė apie burnos ligas ir patirtis turi teigiama įtaka tolimesnei burnos sveikatos priežiūrai. Sveikatos priežiūros specialistai atliekantys pirminė nėščiųjų apžiūra turėtų būti supažindinti ir žinoti apie ryšį tarp burnos sveikatos priežiūros ir nėštumo kuris gali turėti įtakos ankstyvojo ėduonies atsiradimui. Išlaikyti gerą burnos sveikatą nėštumo metu yra svarbu bendrai vaiko ir motinos sveikatai. Kaip dalis įprastinių prenatalinės priežiūros sričių moterys turėtų būti informuojamos apie reikalingą burnos higieną ir jos galimas pasekmes vaikui ir jai pačiai, bei atliekamas reikalingas gydymas [6].
Tyrimo objektas
Atranka ir apklausos būdas: atsitiktinė atranka. Nėščiosios buvo apklaustos gydymo įstaigose anketavimo būdu, paaiškinus joms apklausos tikslą ir gavus sutikimą naudoti gautą informaciją.
Tiriamųjų konfidencialumo užtikrinimas: tiriamųjų konfidencialumas yra užtikrinamas, nes anketa yra anoniminė, tiriamųjų vardų, pavardžių, adresų nebus klausiama. Tyrimo rezultatai bus skelbiami tik apibendrinti.
Tyrimo tikslas - Išsiaiškinti nėščiųjų žinias apie burnos ligų profilaktiką.
Tyrimo uždaviniai:
Įvertinti nėščiųjų žinias:
•Apie pokyčius burnoje atsiradusius nėštumo metu;
•Apie periodonto ligų etiologiją;
•Apie nėščios moters burnos sveikatos būklės įtaką vaiko sveikatai;
•Apie burnos higieną nėštumo metu;
•Apie kūdikio ankstyvojo dantų ėduonies rizikos veiksnius.
Darbo metodai:
• mokslinės literatūros analizė;
• anketinė apklausa, kiekybinis tyrimas.
Tyrimo dalyviai: Tyrime dalyvavo 91 nėščioji. Tyrimas buvo atliktas X ir X miestuose UAB šeimos klinikoje „Saulenė“ ir VšĮ X pirminės sveikatos priežiūros centre.
Turinys
- SUMMARY4
- SANTRAUKA5
- Įvadas6
- PAIEŠKOS METODAI8
- 1. DANTŲ IR BURNOS LIGOS10
- 1.1 Dantų ėduonies paplitimas ir etiologija10
- 1.2 Nėštumo tumoro paplitimas ir etiologija11
- 1.3 Gingivito etiologija ir paplitimas.12
- 1.4 Dantų erozijos paplitimas ir etiologija13
- 2. PERIODONTITAS14
- 2.1 Periodontito etiologija14
- 2.2 Periodontito sąsaja su sisteminėmis ligomis14
- 2.3 Periodontologija ir nėštumas15
- 2.4 Mikrobiologiniai įrodymai17
- 3. KARIESOGENIŠKŲ BAKTERIJŲ PERDAVIMAS17
- 3.1 Ankstyvojo dantų ėduonies paplitimas ir etiologija.17
- 4.ŽINIOS IR PREVENCIJA19
- 4.1 Nėščiųjų žinios apie burnos ligų prevenciją ir profilaktiką19
- 5. NĖŠČIŲJŲ ŽINIOS APIE BURNOS LIGŲ PROFILAKTIKĄ22
- 5.1 Tyrimo metodika22
- 5.2 Tyrimo dalyviai22
- 5.3 Tyrimo rezultatai22
- Diskusija35
- Išvados37
- PRAKTINĖS REKOMENDACIJOS38
- Literatūra40
- PRIEDAI45
Reziumė
- Autorius
- arnas1231
- Tipas
- Diplominis darbas
- Dalykas
- Medicina
- Kaina
- €11.43
- Lygis
- Universitetas
- Įkeltas
- Lap 28, 2018
- Publikuotas
- 2015 m.
- Apimtis
- 48 psl.
Ne tai, ko ieškai?
Išbandyk mūsų paiešką tarp daugiau nei 16600 rašto darbų